Az Apple elhunyt elnök-vezérigazgatója a reflektorfényben élt, de van néhány érdekes tény, amit csak kevesen tudnak róla.
1. Az apja szíriai származású, az anyja amerikai, és csecsemőkorában örökbe adták.
2. A hippikorszak utórezgéseként indiai guruknál is megfordult, az LSD-t is kipróbálta.
3. Az Apple-t 1976-ban alapította, társalapítója, Steve Wozniak volt a mérnöki zseni, Jobs a dizájnért és a marketingért felelt. A legismertebb hirdetési kampánya a George Orwell 1984 című antiutópiájának hangulatát idéző, a Macintosh személyi számítógépet beharangozó reklámfilm. Ridley Scott rendezte, és egyetlen egyszer, az 1984-es amerikaifutball-döntő során vetítették. A gép elsőként kínált a felhasználóknak grafikus felületet és egeret.
4. Jobsot egy évvel a Macintosh premierje után kiszorította a cégből John Sculley, akit a Pepsitől csábított át Jobs a legendás mondattal: „Egész hátralévő életedben cukrozott vizet akarsz árulni, vagy velem tartasz megváltani a világot?”.
5. Jobs ezt utólag a legjobb fordulatnak nevezte, ami vele történhetett. A „száműzetés éveiben” a filmrendező George Lucastól megvette a Lucasfilm számítógépes animációs vállalkozását, ebből lett a Pixar, amelyet 2006-ban 7,4 milliárd dollárért megvásárolt tőle a Disney.
6. A sorozatos ballépések után az összeomlás szélére sodródott Apple 1996-ban 400 millió dollárért megvette Jobs új cégét, a NeXT-et, és tanácsadóként visszahívta Jobsot, aki előbb ideiglenes, majd 2000-től jelző nélküli vezérigazgató lett.
7. Mindent szabályozni akaró, egocentrikus ember volt, végletekig öntörvényű. Félistenként tisztelték és diktátorként rettegték tőle a munkatársai. Ha találkoztak vele a liftben, inkább nem szálltak be mellé.
8. Soha nem szerzett diplomát, de beszédet mondott egyetemen. A kaliforniai Stanford Egyetem végzősei előtt 2005-ben mondott beszédében rákjával és a halál elkerülhetetlenségével is foglalkozott, de azt is elmondta, hogy kólásüvegeket váltott vissza fiatal korában, hogy ételt tudjon venni. Ami ott elhangzott, ma a pólókról is visszaköszön.
9. A sajtóval hagyományosan rossz viszonyban volt az Apple-vezér, mégis dicsőítő cikkek sora jelent meg róla.
10. A 2004-ben hasnyálmirigyrákkal műtötték, két éve májátültetésen esett át, idén január óta volt ismét betegszabadságon. 56 évesen hunyt el.
Forrás: HVG 2011/35 09.03. Nagy Gábor