Okos melegvérű dínót találtak Utahban
Az egyik legkésőbbi dinoszaurusz, a kréta időszak legvégén élt ragadozó őshüllő fosszíliáit tárták fel az Egyesült Államokban.
Lindsay Zanno, a tanulmány vezető szerzője, a Wisconsini Egyetem paleontológusa azt emelte ki, hogy a dinoszaurusz abban az időszakban élt 70 millió évvel ezelőtt, amikor Észak-Amerikát egy belső tenger osztotta két részre. Az őshüllők ama ritka csoportjának volt a tagja, amely evolúciós szempontból a legközelebb állt a madarakhoz. Melegvérűek volt, és intelligens, testméretéhez képest a legnagyobb agytérfogattal rendelkezett.
"Rendkívül ritka lelet. A theropoda (szörnylábú) dinoszauruszokhoz tartozott, amelyek észak-amerikai törzsfejlődése régóta viták tárgyát képezi a paleontológusok között" - jegyezte meg Zanno.
A paleontológus kiemelte, hogy a Troodontidae alrendhez sorolt dinoszaurusz lábain a második ujjon egy megnagyobbodott, sarló alakú karmot viselt. A Talos sampsoni bal lábán lévő karom megsérült. "Ez a legérdekesebb felfedezés a csontvázon. A sarló alakú karom valószínűleg zsákmányszerzésre szolgált, "horogként" működött. A sérülés azt az elméletet támasztja alá, hogy a karom sohasem vett részt a járásban, és valószínűleg küzdelemben sérült meg" - magyarázta Zanno. A dinoszaurusz rekonstrukciója novembertől lesz látható az utahi Természettudományi Múzeumban.