2011. szeptember. 08. 15:34 Szegő Iván Miklós Utolsó frissítés: 2011. szeptember. 08. 15:50 Tech

Netbűnözés: védtelenek vagyunk és rosszul állunk a világranglistán

Magyarország nemzetközi összehasonlításban is rendkívül rosszul áll, ha a bothálózatokat, illetve a spamek és a vírusok terjedését nézzük – mondta a hvg.hu-nak Gombás László, az internetbiztonsággal foglalkozó Symantec magyarországi képviseletének szakértője.

S hogy mi is az a bothálózat? Ez megfertőzött, többnyire otthoni gépek szövevényét jelenti, amit távolról használhatnak fel a netes bűnözők különféle célokra. Többnyire illegális spamek, levélszemét küldésére vetik be e gépeket. Magyarország májusban a spam-szennyezettség tekintetében világrekorder volt, és az elmúlt hónapokban is a tíz legrosszabb régiós ország között szerepel – ez az Európát, a Közel-Keletet és Afrikát tömörítő EMEA-régió államaira vonatkozó statisztikákból látszik Gombás szerint. De nemcsak a spamek, hanem a vírusok terjedésével is nehezen veszik fel a harcot a magyarok – tette hozzá a specialista.

A magyar helyzet azért súlyos, mert az emberek nagy része egyáltalán nem használt vírusirtókat és védelmi rendszereket a számítógépén, vagy a lehető legolcsóbb rendszereket használják, ingyenes megoldásokat, amelyek a sérülékenységet nem csökkentik eléggé – magyarázta a szakember.

A Symantec konferenciáján ismertették a legújabb, 2011-es Norton Kiberbűnözési Tanulmányt is. Az alvilág 114 milliárd dolláros bevételhez jut az internetes bűnözés révén az egész világon. Az online csalásoktól kezdve a bankkártyákhoz való hozzáférésen át a legkülönbözőbb trükkökig, például a már említett bothálózatokig sokféle módszerrel szereznek pénzt a netes bűnözők. (Csak összehasonlításul: a világ marihuánapiacát 141 milliárd dollárra becsüli az ENSZ 2005-ös drogvilágjelentése, a kokain világpiaca 85 milliárd dollár a 2011-es hasonló ENSZ-jelentés szerint, a heroinkereskedelem pedig szinte „eltörpül” 61 milliárd dollárosra tehető forgalmával.)

Magyarországon az elmúlt évben közel 900 ezer felnőtt esett áldozatul valamilyen számítógépes bűnözésnek a Symantec szerint. Ez pénzben kifejezve hétmilliárd forintos veszteséget jelent, de ha a kiesett időt is beleszámítjuk, akkor további 14 milliárdba kerül mindez nekünk. Az itthoni internetezők 70 százaléka találkozott már valamilyen formában a kiberbűnözéssel, és óránként több mint 100 áldozatot szed az „iparág”.

Sajnálatos újdonság, hogy ma már megjelentek az okostelefonok gyengeségeit kihasználó bűnözők is: a magyarok e téren még óvatlanabbak; az internetező felnőttek 10 százaléka mobiltelefonja miatt szenvedett károkat. A sebezhetőségünk 2010-ben 42 százalékkal volt nagyobb e téren, mint 2009-ben. A mobilokon kapott vírusok és más károkozások mellett a közösségi hálózatok és a számítógépek védelmének hiánya vezet a bűnözés új fajtájának növekedéséhez itthon.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajból készült termékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egyévnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.