Tech techline.hu 2011. augusztus. 25. 17:13

Betiltják a Wolfeinstein 3D-t. Tiltott jelképek?

Ha eddig nem vettük volna meg a mai szemmel már elavult grafikával rendelkező, ám még mindig klasszikus (sőt...

Ha eddig nem vettük volna meg a mai szemmel már elavult grafikával rendelkező, ám még mindig klasszikus (sőt, mondhatjuk, hogy kultikus) játékot, akkor ideje beszerezni. Két országban már le is tiltották és csak idő kérdése, hogy mikor folytatódik a lista…

 A Wolfeinstein 3D a világ egyik legelső, három dimenziós, First Person Shootere (azaz FSP). Sokak szerint a legelső, valójában azonban nem – de hagyjuk most a szakmai vitát…

 A kezdetleges, ám élvezetes játékban egy titkos náci bázison kell nácikat gyilkolásznunk, miközben a falakon olyan tárgyakat láthatunk dekoráció gyanánt, amit sokan nem szívesen látnak. Horogkeresztek, birodalmi sasok és egyéb jelképek. Bár a játék mai szemmel nézve szinte nevetséges grafikával rendelkezik (kétdimenziós spirite-ok, nincsen padló és mennyezet, elnagyolt textúrák) sokan keresik és vásárolják a mai napig… Mivel egész egyszerűen „menő”.

Tiltott jelképek gagyi textúrákon...

Az US Appstore egyelőre még árulja a játékot (két dollár), kíváncsiak vagyunk, meddig. Hogy az ilyen "tiltott" (azért az idézőjel, mert minden országban más-más jogszabály alá esnek ezek a jelképek)  jelképek miért nem kerülhetnek bele egy játékba, holott lazán megjelenhetnek filmekben és dokumentumfilmekben? Nos, a jogászok valószínűleg tudják. John Carmack nem kívánta kommentálni a dolgot.

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2025. február. 15. 19:30

„Tudom, hogy nagyon fáj, de tartson még ki egy kicsit”– a kórházba belépve a méltóságukat is leteszik a küszöbön

Az egészségügyben számtalan módon sérülhet a méltóság, egy-egy empátiát kifejező gesztus ugyanakkor csodát tesz. Hogyan lehetne humánusabbá tenni az ellátást? Miért nehéz az egészségügyben dolgozóknak túllátniuk azon, hogy a páciens nem elvégzendő feladatok halmaza, hanem ember? Hogyan lehet a demens betegeket is segíteni a méltóságuk megőrzésében? És mit várunk el a haldoklótól? Sipőcz Diána kulturális antropológussal és Zsák Éva tanatológussal, a Méltóságért Alapítvány munkatársaival ezekről beszélgettünk.