A virtuális szimulátorok eddig csak számítógépeken voltak elérhetőek az átlagember számára, főleg a Microsoft Flight...
A virtuális szimulátorok eddig csak számítógépeken voltak elérhetőek az átlagember számára, főleg a Microsoft Flight Simulator sorozatnak köszönhetően, ám egy monitoron keresztül átérezni a repülés élményét nem lehet. A valódi (pilótafülkés) szimulációk pedig csak pilóta-tanfolyamokon kaptak helyet, így az utca emberének nem volt lehetősége kipróbálni képességeit a magasban.
Egy ötletes kezdeményezés azonban változtatott a helyzeten: a Londonban található Westfield bevásárlóközpontban ugyanis egy Boeing 737NG modellje kapott helyet, amelyben bárki kipróbálhatja magát pilótaként. Az iPilot azóta már Németországban (München, Drezda, Berlin) is befutott, a továbbiakban pedig Qatar, Dubaj és Prága is gazdagodhat egy élethű repülő-szimulátorral, amely így néz ki a gyakorlatban:
Külön érdekesség, hogy itt nem csak egy előre lemodellezett repülésre nyílik lehetőségünk, valódi virtuális repülésen vehetünk részt egy profi pilóta segítségével, aki megtanít mindenre, miközben felszállunk, repülünk, majd landolunk a kifutón. Összesen 500 repülőtér virtuális képe van programozva a 3D-s élményt nyújtó rendszerbe, így kipróbálhatjuk, hogy milyen felszállni a Heathrow kifutójáról, vagy landolni Las Vegas éjszakai fényei között.
A fékszárnyak kattogása, a turbulenciák okozta remegés - minden apróság tökéletesen modellezve van a fülkében, a legtöbb zajt utasként is hallhattuk már, ám most mindenre magyarázatot kapunk egy képzett pilótától. Ez a módszer egyébként a repüléstől való félelem leküzdésére is alkalmas lehet, hiszen itt nálunk van az irányítás, megismerhetjük a gép működését. Egy húsz perces repülés már 25 fonttól is elérhető - ha hozzávesszük, hogy ennyi pénzért akár össze is törhetünk egy Boeing 737-es gépet, és semmi probléma nem lesz belőle, akkor talán nem is olyan drága. Ha pedig számításba vesszük, hogy ezek után sokkal magabiztosabban ülünk majd fel egy valódi utasszállítóra, akkor egészen biztos jó befektetés lehet a virtuális repülés.
További fotókat láthat az iPilot működéséről galériánkban, kattintson!