Meteoritokkal érkezhetett a genetikai információkat tároló DNS, a dezoxiribonukleinsav némely "építőkockája" a Földre - erre a következtetésre jutott az amerikai űrkutatási ügynökség, a NASA által finanszírozott kutatás, amelynek eredményeit az amerikai Nemzeti Tudományos Akadémia folyóiratában, a PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences) legújabb számában ismertetik.
A vizsgálat nyomatékot ad annak a sokak által vitatott elméletnek, amely szerint a meteoritok hozták a Földre az élet kialakulásához szükséges vegyületek némelyikét. A NASA Goddard Asztrofizikai Laboratóriumának kutatói úgynevezett nukleotidbázisokat kerestek, amelyek a DNS, illetve a ribonukleinsav (RNS) alapját képezik.
Tizenkét szerves anyagban gazdag meteoritból, úgynevezett szenes kondritból vett mintákat vizsgáltak, amelyek közül kilencet az Antarktiszon fedeztek fel. A mintákat hangyasavban oldották fel, majd a komponensek szétválasztására szolgáló eljárásnak, folyadékkromatográfiának vetették alá. A továbbiakban a tömegspektrometria módszerével elemezték a mintákat, hogy meghatározzák a vegyületek kémiai szerkezetét.
A kutatók három nukleotidbázist találtak - purint; 6,8-diaminopurint és 2,6-diaminopurint. Utóbbi kettő "igen magas százalékban megtalálható a szenes kondritokban", viszont "ritka vagy teljesen hiányzik" a földi élet biokémiájában. Mint a tanulmány rámutat, a három vegyületből nem találtak említésre méltó mennyiséget a meteoritok felfedezési helyén a talajban és a jégmintákban.
"Olyan nukleotidbázisok felfedezése, amelyek nem tipikusak a földi élet biokémiájában, idegen eredetükre utalhat" - fogalmazott a szerzők egyike, Jim Cleaves, a washingtoni Carnegie Intézet kutatója, hozzátéve, hogy a meteoritok olyan molekuláris "eszközkészlettel" rendelkeztek, amelyek a Földi élet nélkülözhetetlen építőkockáit tartalmazták.
Korábbi vizsgálatok során ugyan már felfedeztek nukleotidbázisokat némely meteoritban, ám ezek a Földön elterjedt vegyületekkel mutattak rokonságot. E kutatási eredmények hatására újból fellángolt a vita arról, vajon a meteoritok eredetileg tartalmazták-e a vegyületeket, vagy a becsapódáskor szennyeződtek velük. Néhány hónapja a NASA elhatárolódott egyik kutatójától, aki "felszeletelve" néhány meteoritot állítólag idegen baktériumok "fosszíliáit" találta meg bennük.