Tech techline.hu 2011. július. 26. 15:19

Meglepő számok a szuperszámítógépekről

Szuperszámítógépekről bizonyára valamennyien hallottak már (nálunk is olvashattak róluk cikkeket, például itt és itt)...

Szuperszámítógépekről bizonyára valamennyien hallottak már (nálunk is olvashattak róluk cikkeket, például itt és itt), de abba feltehetően csak kevesen gondoltak bele, mi is bújik valójában a szuper jelző mögött. A Royal Pingdom oldal jóvoltából érdekes számokat tudhatunk meg ezekről a különleges gépekről. Lássuk!

548 352 processzormag található a világ jelenlegi leggyorsabb számítógépében japán K Computerben. Ez amúgy 68 544 SPARC64 VIIIfx típusú nyolcmagos processzort jelent.

1 820 352 processzormag található összesen a világ tíz legerősebb szupergépében.

672 darab számítógépes rackből épül fel a K Computer.

8,2 (pontosabban 8,162) petaflop a K Computer teljesítménye. Ez a mérőszám egyébként azt mutatja meg, hány lebegőpontos műveletet végez el a gép egy másodperc alatt – a peta előtag egy olyan számit jelöl, ahol a 10-es után 15 darab nulla következik. Ez a teljesítmény egyébként több, mint ha a K Computer után következő öt gép teljesítményét összeadnánk.

2,6 petaflop. A második helyen álló szuperkomputer, a kínai Tianhe-1A teljesítménye.

20,3 petaflop (20 300 000 000 000 000 flop). Az első tíz helyen álló szuperkomputer összesített teljesítménye.

9,9 megawatt: a K Computer teljesítménye. Millió összekötött asztali gép táplálásához volna elég.

10 millió dollár: ennyi számszerűsítve a K Computer energiafogyasztása

42,8 megawatt: az első tíz helyen álló szuperszámítógép összefogyasztása (ehhez képest elég tetemes mennyiséget emészt fel a K Computer).

40 000 háztartást lehetne teljesen ellátni ugyanennyi energiával.

5 darab szuperszámítógép van a top tízből az Egyesült Államokban, 2 Japánban, 2 Kínában, 1 Franciaországban.

Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.