Tech techline.hu 2011. július. 04. 05:30

Síkképernyő pixelhibájának javítása tollal, baseballütővel

Mindenekelőtt le kell szögezni, hogy ezeknek a módszereknek a hatásossága nagyrészt attól függ, milyen jellegű hibája...

Mindenekelőtt le kell szögezni, hogy ezeknek a módszereknek a hatásossága nagyrészt attól függ, milyen jellegű hibája van az adott képpontnak. Egy teljesen halott pixelt nem lehet életre kelteni, sem szoftveresen, sem hardveresen. Ha azonban a képpont valamelyik színcsatornája ragadt be, akkor a statisztikák szerint, az esetek 60 százalékában rendben lehet hozni monitorunkat. Mielőtt azonban valaki hozzákezd a javításhoz, tudnia kell, hogy, főleg a hardveres módszerrel akár kárt is okozhat, így csak akkor kísérletezzen, ha már annyira élvezhetetlen a kép, hogy új kijelző vásárlásán gondolkozik. 

A szoftveres módszer lényege, hogy egy programmal hosszabb időn keresztül, nagyon gyorsan ki-be kapcsoljuk a hibás képpont színcsatornáit, így próbálva orvosolni a szín beragadását. Ezt a kapcsolgatást kényelmesen el lehet végezni például egy Java programmal.

A pixeljavító program minden Java futtatásra alkalmas operációs rendszeren működik

A JScreenFix alkalmazás első lépésben segít megtalálni a hibás képpontokat, majd a már fizetős része elvégzi a gyors kapcsolgatást, azaz a javítást. Ezt a funkciót két angol font megfizetése után érjük el. A művelet nagyjából 20 percet vesz igénybe, ha ennyi idő után sem gyógyul meg a képpont, akkor reménytelen a helyzet. Mivel a programot úgynevezett RefundWare konstrukcióban lehet megvásárolni, így 24 órán belül egyetlen gombnyomással visszakaphatjuk a pénzünket, ha nem sikerült javítani a hibás képpontokat. A visszatérítés kérése becsület alapon működik, mivel a program nem tudja ellenőrizni, hogy milyen eredménnyel dolgozott. A honlap információi szerint már több mint 3 millió alkalommal használták az alkalmazást, és az esetek 80 százalékában sikeres volt a művelet.

Ha nem sikerült a javítás, visszakérhetjük a pénzünket

Aki jobban bízik a nyers erőben, az kellő óvatossággal megpróbálhatja a hibás képpont “masszírozását” is. Ehhez bekapcsolt kijelzőnél egy puha szövetanyagon keresztül egy vékony végű, de nem túl hegyes tollal jelöljük meg a hibás képpont helyét.  Az érintés helyén tisztább lesz a felület, így a képernyőt kikapcsolva is látni fogjuk, hol a hiba. Miután lekapcsoltuk a kijelzőt, a tollal nem túl erősen, de azért határozottan nyomjuk be a képernyőt, és miközben nyomva tartjuk, kapcsoljuk vissza. Amint megjelenik a kép, elvehetjük a tollat. Ha elsőre nem sikerül a művelet, akkor többször is megismételhetjük, esetleg erősebb nyomást alkalmazva. Figyelem! A módszert mindenki csak a saját felelősségére használja! 

Persze azért nem kell azt gondolni, hogy nagyon sérülékeny eszköz egy síkképernyő. Amint azt az alábbi videó is mutatja, bizonyos esetekben még a baseballütős javítástól sem kell visszariadni, főleg ha már amúgy is lomtalanításra kerülne a kijelző. Ha nincs vesztenivalónk, legfeljebb kellemes meglepetés érhet, és újra élvezhetjük a hibátlan képernyőt.

You’re watching How to repair plasma television?. See the Web's top videos on AOL Video

 

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.