A régióban egyedülálló biotechnológiai kutatóközpont jöhet létre a Pécsi Tudományegyetem és az eszéki Josip Juraj Strossmayer Egyetem együttműködésében. Az összességében majdnem két millió eurós uniós támogatásból megvalósuló, határon átívelő fejlesztésekről szerdán tartottak sajtótájékoztatót a PTE Általános Orvostudományi Karán.
Komoly pályázati sikereket értek el a pécsi és az eszéki egyetem orvoskarainak munkatársai, amelyeknek köszönhetően a tágabb régióban is egyedülálló kutatási és oktatási központ jöhet létre még az idei évben. Az újdonságnak számító fejlesztések révén a két egyetemen a legkorszerűbb biotechnológiai kutatások folyhatnak majd, legyen szó akár rákkutatásról, akár regeneratív medicináról. A négy, egymással szorosan összefüggő pályázat eredményeit és várható hatásukat sajtótájékoztatón mutattál be a projektek szakmai vezetői, Németh Péter és Ines Drenjancevic, Páva Zsolt, Pécs polgármestere, Ljiljana Pancirov horvát főkonzul jelenlétében, illetve a pécsi és az eszéki egyetem képviselői jelenlétében.
Az állatkísérletek fontos szerepet játszanak a modern orvostudomány fejlődésében, komolyan vehető kísérletekhez elengedhetetlen ez a komponens. Az állatokat azonban megfelelő körülmények között kell tartani több szempontból is: egyrészt világszerte egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek arra, hogy minél jobb, minél humánusabb életkörülményeket biztosítsanak számukra, másrészt olyan különleges tisztaságú létesítményekre van szükség, amelyek révén kórokozóktól mentes környezetben hajthatóak végre a kísérletek, hiszen csak így lehetnek biztosak abban, hogy az eredmény külső behatásoktól mentesen született.
Ezeknek az elvárásoknak maximálisan megfelel a pályázatok első fázisának keretében felépülő pécsi állatház, amelyben kis méretű rágcsálók, elsősorban fehér egerek kapnak majd helyet - olvasható a PTE közleményében. A kórokozómentes létesítmények önmagukban is meglehetősen ritkák, ám a Pécsi Tudományegyetemen épülő állatház ennél is magasabb elvárásoknak felel majd meg, miután alkalmas transzgenikus állatok létrehozására is, így az épület nemcsak Magyarországon, hanem a tágabb régióban is egyedülálló lesz, ideális helyszínként szolgálva mind a rákkutatás, mind a regeneratív medicina, mind a gyógyszerkísérletek számára.