Tech techline.hu 2011. április. 21. 05:25

Segítsünk befejezni a Google Mapset!

A Google, nagyon okosan, rájött arra, hogy bármennyi erőforrást és hardvert tuszkol a Maps szolgáltatás mögé...

 A Google, nagyon okosan, rájött arra, hogy bármennyi erőforrást és hardvert tuszkol a Maps szolgáltatás mögé, gyakorlatilag lehetetlen feladatra vállalkoztak. 

Egy régi Steven Wright vicc szerint: „Vettem egy szuper részletes USA térképet… Egy az egyhez méretarányban. Tavaly az egész nyár elment vele, mire összehajtogattam…” Nos, a teljes Google Maps (ha nem is 1:1 arányban) elkészítése is hasonlóan nehéz feladat, így a cég most a netezők segítségét kéri. Fejezzük be együtt a térképeket!

A szoftver, amelynek a segítségével belefolyhatunk a térképkészítésbe, a Mapmaker névre hallgat,  és már 189 országból elérhető (köztük Magyarországról is.) A kezelése roppant egyszerű: csak nagyítsunk rá a térképre alaposan (ellenkező esetben a szerkesztéshez való eszközök nem aktiválódnak), majd egészítsük ki a térképet, ha esetleg „fehér foltokat” (terra incognita – ki hinné, de ilyenek is vannak még a GMapsben is) vagy hiányosságokat, hibákat találunk.

Bár a szolgáltatás nemrég indult, a Google szerint máris többet értek el vele, mint amire önerőből képesek lettek volna. A lelkes netezők jóvoltából például India autózható úthálózata máris felkerült, de Románia úthálózata (város szinten) is majdnem teljesen „készen” van már.

A legérdekesebb azonban, hogy a „Pulze” nevű szolgáltatás segítségével valós időben láthatjuk, a világ mely táján, mely felhasználók dolgoznak éppen a térképen. Csak látogassunk el erre a címre, és máris láthatjuk, ahogy valaki éppen „utakat rajzol” a brazil térképre, vagy tűzoltóságok és parkok helyeit jelölgeti Párizsban. Ha telepítve van a Google Earth plugin, akkor mindezt három dimenzióban, látványos módon láthatjuk, plugin nélkül csak kétdimenziós rétegeken.

A műholdképeknek köszönhetően már eddig is igen részletes volt a Maps, de a műholdkép és a térkép két teljesen külön dolog. A Google mindent megtett, hogy a térképnézet is korrekt és bőséges legyen, sok esetben azonban a megszerezhető térképek nem voltak elég jó minőségűek, esetleg aktuálisak, sőt sok olyan hely van, amiről egyszerűen nincs térkép. Szerencsére a felhasználók ezeket a problémákat könnyedén megoldják: hiszen ki tudná jobban, hol halad a kerékpárút San Tropez-ban, mint aki ott lakik, és nap mint nap látja?

A Google célja, hogy egy-két éven belül az egész világ fel legyen térképezve, ún. „városszintű” mélységben, ami annyit tesz, hogy még a legeldugottabb városkákban található utcák és utacskák (sőt kerékpárutak) is megnézhetők legyenek.

Hirdetés