Van valami szakrális a strandolásban, kár lenne tagadni. A törölköző kiterítésében, a magunkhoz vett jégkásában, a napernyő felállításában. Jelenetek, amelyek már ezerszer megvoltak, mégsem unjuk meg őket soha.
Nyáron nagyjából tizenöt százalékkal csökken a szervezetünk energiaszükséglete, és ezt érdemes lekövetnünk a táplálkozásunkban is. Dietetikussal beszéltünk arról, hogyan aknázhatjuk ki a levesek és főzelékek rejtett tartalékait, mit igyunk, ha már unjuk az üres csapvizet, és hogyan érdemes kávézni vagy éppen alkoholt inni kánikulában.
Épp most mondta be az unalmast a ventilátor? Vagy kellene még egy tizedik, hogy minden irányból mozogjon a levegő? Megnéztük a kínai piacon, mi most a kínálat, és mit árulnak a nagy áruházak.
Alaposan próbára teszi a hetek óta tomboló hőség a gyümölcsfákat és a zöldségeket: a növények energiája a saját maguk hűtésére megy el, nem a termés növekedésére, amit ráadásul még napégés is fenyeget, miközben egyre kevesebb a talajnedvesség. Már a jövő évi virágrügyek is veszélyben vannak, az alma napsütötte felületén 44 Celsius-fokot mérnek, a kertészek már évek óta nem termelnek ilyenkor brokkolit vagy karfiolt. Az extrém forróság miatt a hazai termés ötöde eshet ki. A gyümölcsöknél idén a nyári hőség már csak a “hab a tortán” a tavaszi fagyok után.
Svájci kutatók szerint a jelenlegi modellek 1 Celsius-fokkal alábecsülték a felmelegedés mértékét Európában, mert nem számoltak azzal, hogy a légtömegek mozgása tisztább levegőt eredményezhet.