Nem mozdulnak a 2500 éves riacei szobrok
Földrengéssel és környezetszennyezéssel szemben is maximális védettséget kaptak a riacei bronzszobrok. Az ókori kincsek több mint egy évig tartó restaurálás után lesznek ismét láthatók.
Megújult a calabriai Riace közelében a tengerben 1972-ben talált két ókori bronzszobor. Azóta ez már a második restaurálási beavatkozás volt, s május közepétől a tartományi székhely, Reggio di Calabria szintén felújított régészeti múzeumában lesznek láthatók.
A megtisztított szobrokat hőszabályozott teremben állítják ki és különleges talapzatra helyezik, mely nagy erősségű földrengést is kibír. A rezgésbiztos szerkezetet az ENEA technológiai kutatóközpontban dolgozták ki: egymásra helyezett carrarai márványtömbök alkotják, ezek kivésett belsejébe márványgömböket tettek.
A teljes alakos bronzszobrokat szennyezés sem fogja érni, a terembe belépő látogatókat megtisztítják: levegővel fújják le róluk még a porszemeket is. Az ókorból számos márvány-, igen kevés bronzszobor maradt fenn. A két méter magas riacei szobrokat a Kr.e. ötödik századra datálják. A kutatók véleménye megoszlik: egyesek szerint az úgynevezett A és B szobor sportolókat, mások szerint mitológiai hősöket ábrázol. A múzeum bejelentette: ahogyan eddig is, a szobrok a jövőben sem hagyják el kiállítási helyüket.
"Ostobaság, idáig se olaszok, se külföldiek nem vándorolnak el: a világ egyedülálló kincseit még egy kis olasz állatkert látogatóinak egyharmada sem látja" - írta vasárnap a Corriere della Sera napilap.
A riacei bronzszobrokat a Wikipedia szerint Riace mellett találta meg 1972. augusztus 16-án Stefano Mariottini, egy római vegyész, aki vakációját töltötte a vidéken. A görög harcosokat vagy királyokat ábrázoló szobrot valószínűleg az i.e. 5-4 században öntötték a Wikipedia szerint. Firenzében tizenkét évig restaurálták a némileg sósvíz-ette szobrokat.