Tech Hajdók Dávid 2011. március. 18. 16:35

Élre törnek az okostelefonok: mit hoz a jövő?

Elemzők szerint Magyarországon az év első negyedében minden harmadik mobil okostelefon, köszönhetően a szolgáltatók marketinghadjáratának és az egyre kedvezőbb áraknak.

Magyarországon a mobiltelefonok túlnyomó többségét a szolgáltatók - a T-Mobile, a Vodafone és a Telenor - értékesítik, köszönhetően a kedvezményes árú - olykor részletfizetési lehetőséggel, de minden esetben hűségnyilatkozattal egybekötött - ajánlatoknak. Egyes modellekhez, például az iPhone készülékekhez speciális díjcsomagokat is kínálnak a szolgáltatók, ilyenkor jellemzően a drágább havidíjú tarifacsomagra is kötelezettséget kell vállalni a hűségidő alatt. 2010 végén a mobiltelefon-eladások 34,6 százaléka volt okostelefon - mondta el a hvg.hu kérdésére Fauszt Gábor, az IDC elemzője. Az év végére ez az arány már megközelíti a 40 százalékot, 2015-re pedig minden második eladott mobil okostelefon lesz az elemzőcég szerint.

Okostelefon
Azokat a mobilkészülékeket nevezzük így, melyek szoftvere lehetővé teszi a készülék gyártójától független fejlesztők alkalmazásainak futtatását a telefonon. Ezzel lehetővé válik a mobilok szolgáltatásainak szinte korlátlan bővítése, kezelőfelületük testreszabása, működésük átalakítása.

Platformok csatája

Ahogy világszerte, Magyarországon is az Android és az Apple iOS csatája a leglátványosabb. Az iPhone modellek mellett szól, hogy még ma is státuszszimbólumnak, divatnak számítanak. A Google által fejlesztett Android platform ugyanakkor azzal tudja majd legyőzni az értékesített készülékek számát illetően a legnagyobb vetélytársát, hogy nem csupán egy gyártó néhány modellje jelenik meg Android operációs rendszerrel, hanem a felsőkategóriás, drága készülékektől kezdve az olcsóbb, középkategóriás mobilokig széles a kínálat. A mennyiségi eladásokat természetesen a kedvezőbb árú modellek hozzák, ezzel biztosítva az Android platform előretörését a következő években. Az IDC jelentése szerint jelenleg hazánkban az okostelefonok 26,7 százalékán fut Android rendszer, az Apple iOS (iPhone) részesedése pedig 32 százalék. Jelenleg még piacvezető a Symbian a 34,5 százalékos részesedésével, de ez a következő években teljesen el fog tűnni.

Gigászok harca: Apple iPhone 4 vs. HTC Legend Android rendszerrel

Eltérő kínálat a szolgáltatóknál

Érdemes megnézni, hogy a magyar mobilszolgáltatók milyen okostelefon-kínálattal jelennek meg a piacon. Anno a T-Mobile piacvezető pozícióját erősítette, hogy náluk lehetett először és sokáig kizárólagosan hivatalos forrásból iPhone-t vásárolni. Ez az előny az okostelefon-eladásokat illetően inkább csak presztízsszempontból volt fontos, mint az eladások darabszámát illetően, hiszen a piaci pletykák szerint az első itthon forgalmazott iPhone-ból – különösen az első hónapokban – jóval kisebb mennyiség érkezett, mint amennyire igény lett volna.

Azután, hogy a Vodafone kínálatában is megjelentek az Apple készülékei 2010 novemberében, a Telenor az Android platform mellett tette le a voksát, és bővítette kínálatát a Google operációs rendszerét futtató modellekkel a középkategóriától a csúcskészülékekig.

[[ Oldaltörés (iPhone, Android és a többiek) ]]

Mára nagyjából kiegyenlítődött a szolgáltatók okostelefon-kínálata, a legtöbb platform mindhárom operátornál kapható – eltérések persze akadnak. Apple mobilokat például csak a T-Mobile és a Vodafone kínálatában találunk, ami a szolgáltatók anyavállalatai és az Apple közötti megállapodásnak köszönhető. Természetesen ez a két operátor ki is használja helyzeti előnyét, és komoly marketingtámogatást tesz az iPhone-kínálatuk mellé. (Mindkét szolgáltatónál a legfrissebb, 4-es, és a korábbi 3GS iPhone is kapható, több konfigurációban és díjcsomagban.)

Ebben a piaci helyzetben nyilvánvaló a Telenor előnye az androidos mobilokat illetően. Cikkünk készültekor a Telenor kínálatában 17, a T-Mobile-nál 15, a Vodafone árlistájában pedig 14 androidos mobil található, nem számítva a tableteket. Az androidos mobilok választéka a gyártók számát tekintve is gazdag, szerepel a kínálatban LG, Samsung, Sony Ericsson, HTC, ZTE készülék is. A Telenor elkötelezettségét mutatja az Android platform mellett, hogy a szolgáltató rendszeresen szervez workshopokat az Android rendszer népszerűsítése és a hazai alkalmazások gyarapodása érdekében, sőt, önálló weboldalt is működtet a Google operációs rendszeréről.

Androidos okostelefonok

További versenyzők

A jelenleg használatban lévő okostelefonok között még igen nagy, de folyamatosan csökkenő arányban van jelen a Symbian platform. Sorsa tulajdonképpen megpecsételődött azzal, hogy a Nokia stratégiai partnerségi viszonyt alakított ki a Microsofttal, és Windows Phone 7 rendszerű készülékekkel kíván a jövőben elsősorban megjelenni. A jövő nyitott kérdése még, hogy ez a váltás mennyire fogja tudni megállítani, esetleg megfordítani a Nokia hanyatlását, és milyen sikereket hozhat majd a Microsoftnak a mobilvilágban. Mindesetre symbianos Nokia modellek jelenleg mindhárom szolgáltató kínálatában kaphatók.

Amit az okostelefonokról és a táblagépekről tudni érdemes

Az okostelefonok és táblagépek jelenlegi és leendő tulajdonosai számára kínál érdekes és hasznos olvasnivalót a HVG Kiadó gondozásában megjelent Smartphone & tablet Plusz 2011 című, 146 oldalas magazin. Tovább.

Ugyancsak mindhárom operátornál megtalálható már most Windows Phone 7 rendszerű modell, igaz, csak mutatóban, és aki akar, Blackberry telefonokat is vásárolhat. Utóbbi márkából a T-Mobile kínálata a legszélesebb, hat készülék közül választhatunk. A Vodafone kínálatában megtévesztő az öt BlackBerry modell, ugyanis egy részük már igencsak kifutó készülék, a Telenornál pedig mindössze két Blackberry vásárolható.

A különböző platformok piaci részesedését illetően Fauszt Gábor elmondta, hogy ez év végén még mindig a Symbian lesz a piacvezető (32,5%), az iOS (29,4%) még erősebb lesz az Androidnál (27,3%), erősít a Windows Mobile (Windows Phone 7 – 7,8%), és a Blackberry is (2,7%). Nagy változás 2015-re várható, amikor már hazánkban az Android lesz a piacvezető az IDC előrejelzése szerint, 35,1 százalékos részesedéssel, az iOS részesedése (29,7%) stagnál az ideihez képest, jelentősen erősödik a következő években a Windows Phone (23,2%), és kisebb mértékben ugyan, de a Blackberry is (7,8%). 2015-re teljesen eltűnik majd a Symbian, és erősödnek az egyéb platformok is, mint pl. a Samsung Bada (4,2%) – áll az IDC Hungary előrejelzésében.

Nokia N8 (Symbian), LG Optimus 7 (Windows Ohone 7), Blackberry 9780 Bold
Hirdetés