Akár egy titokzatos üzenet az idegenektől, egy B-kategóriás sci-fiből.
Akár egy titokzatos üzenet az idegenektől, egy B-kategóriás sci-fiből. Ezek a jelek találhatóak az iPhone hátlapján – de mit is jelentenek valójában?
Lerántjuk a leplet – lássuk a jelek és szimbólumok jelentését!
Az igazság (mint a legtöbb esetben) most sem túl izgalmas; a „hieroglifák” jelentése főleg a különböző tesztek és jóváhagyások jelzései. Az F betű szorosan egybedolgozva a C-vel, az US Federal Communications Commission feltételeinek való megfelelést jelzi, ezekből jó pár létezik: a mobilok antennájának erősségétől kezdve a sugárzott jel irányáig mindent szabályoznak. Ha valaki az összes feltételnek megfelel, akkor forgalmazhat mobilkészüléket, és persze megkapja az „FC” jelzést.
A következő embléma az áthúzott szemeteskuka a WEEE Directive (Waste Electrical and Electronic Equipment) jóváhagyását jelenti. Ők az Unió huszonhét országában vannak jelen, és a feladatuk, hogy gondoskodjanak arról, hogy a kidobott elektronikus készülékek (jelen esetben az iPhone) környezetkímélő módon kerüljenek megsemmisítésre. Nem kerülnek tehát a szeméttelepre. A WEEE annyira komolyan veszi a dolgot, hogy még szimbólummal is rendelkeznek: a „Wee man” egy olyan figura, amit az egy átlagos ember által élete során kidobott elektronikai hulladékból építettek fel. A mobilgyártóknak egy EU jogszabály értelmében 2006 óta kell kompatibilisnek lenniük a WEEE direktívával.
A következő embléma a CE, azaz a „Conformité Européene” – az Európai Közösség pecsétje, jelzi, hogy a készülék megfelel az európai normáknak, áramfelhasználás, frekvencia és minden egyéb tekintetben. A CE melletti számsor azt jelenti, hogy a készüléket gyártó cég egy akkreditált szakértő cég segítéségét is igénybe vette a CE normatívák megállapítása és tesztelése esetében. A szám a szóban forgó cég azonosítója: ha például azt látjuk a CE mellett, hogy „0682”, akkor a Német Cetecom végezte az akkreditálást.
A következő embléma a körben található felkiáltójel: ez szintén egy EU-s jelzés, hivatalos neve szimplán „alert symbol”. Az EU országaiban más-más frekvenciatartományokat használhatnak a készülékek, például egy mobillal telefonálgatva Franciaország vidéki tartományaiban elvileg a 2,4 GHz és 2,454 GHz közötti tartományt kellene használni. Ha egy mobil megfelel az összes ilyen „földrajzi” kitételnek, akkor ún. „Class I”, azaz „harmonized frequency bands” besorolást kap az EU-tól. Az iPhone azonban nem felel meg (nem azokat a frekvenciatartományokat használja, amit az adott országokban/területekben előírnak) – ezért ún. „Class II” besorolást kapott. Ezért kötelező feltüntetniük ezt a kis figyelmeztető jelet. Jelentése röviden: előfordulhat, hogy a telefon olyan frekvenciatartományon fog üzemelni, ami egy-egy adott országban tilos vagy nem elérhető.
Az „IC ID” majd egy hosszú számsor jelentése: a készülék megfelelt az Industry Canada Identification elvásárainak – ez alapvető kommunikációs sztenderdeket jelent. A számsor első négy tagja a telefont gyártó cég azonosítására szolgál („579C” az iPhone esetében), a számsor többi része az adott mobil típust azonosítja. Ha az „IC ID” jelet látjuk egy telefonon, az tulajdonképpen annyit tesz, hogy a készülék használható és megbízható az USA/Kanada területén – ugyanígy, ha azt látjuk, hogy „CE”, akkor az Unióban is remekül fog működni a telefon.
A „Designed by Apple in California”, majd a mellette látható „Assembled in China” felirat pedig magáért beszél. Még mindig jobb, mintha fordítva lenne…