Emberi felhasználásra növesztettek ereket laboratóriumban
Műtéti célokra felhasználható emberi ereket képesek növeszteni laboratóriumban amerikai kutatók - közölték a Science Translational Medicine című szakfolyóiratban szerdán megjelent tanulmányban.
Az eljárásban emberi tetemből származó simaizomsejteket tenyésztettek poliglikolsavból készült, vékony cső formájú vázon. A poliglikolsav ugyanaz az anyag, mint amelyből a felszívódó fonalak is készülnek.
Az így előállított csövek 8-10 héten belül lebomlanak a szervezetben és visszamarad egy tökéletesen megformált véredény - állítják a Duke, a Kelet-Carolinai és a Yale Egyetem kutatói.
Az ereket kutyákban és majmokban tesztelték: a vizsgálat hat hónapja alatt a kilökődésnek semmiféle jelét nem tapasztalták a kísérleti állatoknál.
A biomérnöki úton előállított véredényeket sós oldatban akár egy évig is tárolni lehet károsodás nélkül, ami azt jelzi, hogy egy nap a sebészek a páciens szükségleteinek megfelelő eret a "polcról" vehetik le például egy szívkoszorúér-műtéthez.
A mesterséges erek humán klinikai próbái is megkezdődnek hamarosan - közölte a Humacyte nevű, helyreállító orvoslással foglalkozó cég szóvivője. Ez az észak-carolinai székhelyű vállalat támogatta a tanulmányt, és saját kutatói is részt vettek benne.
A biomérnöki úton előállított mesterséges erek felhasználásának előnye, hogy a szívkoszorúér-műtétekhez szükséges ereket nem kell a páciens lábából kiműteni, ami önmagában is gyakran vezet szövődményekhez, ráadásul sok esetben nem találnak megfelelő vénát az érintett lábában. A kutatók szerint a mesterséges ereknél kisebb a fertőzés és a vérrögképződés veszélye is.