2011. február. 01. 13:43 hvg.hu Utolsó frissítés: 2011. február. 01. 13:36 Tech

Együttműködés a CEU, az INET és a London School of Economics között

Az INET, vagyis az Új Közgazdasági Gondolkodás Intézet - amely Soros György 50 millió dolláros felajánlásával alakult meg - tudományos együttműködésre lépett a London School of Economics and Political Science (LSE) egyetemmel.

A kezdeményezés célja az INET@LSE elnevezésű új program létrehozása, amely a „komplex társadalomtudomány” tételeire alapozva kívánja fejleszteni a gazdaságpolitikai modelleket és azok hatékonyságát. Az INET@LSE Közép-Európában is jelen lesz a budapesti Közép-Európai Egyetemmel (CEU) létesített együttműködése révén.

A CEU által nemrégiben létrehozott Hálózattudományi Központja (Center for Network Science) az INET@LSE egyik fontos részét képezi majd. A „komplex társadalomtudomány” szerint a társadalmi rendszerek, mint például a gazdaságok, a piacok és a politikai intézmények egy egymásra kölcsönösen ható- és visszaható dinamikusan cselekvő egységek (például vállalatok, bankok és szabályozók) hálózatai. A járványok kezelésétől az időjárási jelenségek-, az internet- és az emberi agy megértésén át, már számos területen alkalmazták sikeresen a komplexitás elméletét. A gazdasági válság drámai módon hívta fel a figyelmet a komplex világpiac alaposabb megértésének-, valamint a hatékonyabb szabályozási eszközöknek a szükségességére.

Az INET-et 2009 októberében hozták létre a globális gazdasági válságra adott válaszként Soros György 50 millió dolláros hozzájárulásával. A kutatóintézet célja a jövő generáció ezen a területen tevékenykedő közgazdászainak és tudósainak támogatása kutatási ösztöndíjak, munkacsoportok és akadémiai együttműködések létrehozásával, valamint konferenciák szervezésével.