2011. január. 31. 06:15 Szegő Iván Miklós Utolsó frissítés: 2011. január. 30. 21:33 Tech

Hippik és hackerek: a közösségi oldalak előfutárai a 70-es évekből

A berkeley-i Leopold’s Records lemezboltban több mint három évtizeddel megelőzték a Facebook 2004-es alapítását, amikor 1973-ban teret adtak a közösség tagjainak személyes üzeneteik egymáshoz való eljuttatására. A „Community Memory Terminal” kis túlzással nevezhető a mai közösségi oldalak előfutárának is – írja a BBC.

A Berkeley egyik mellékutcájában található lemezbolt volt az „ellenkultúra epicentruma” a hatvanas-hetvenes években. A ’73-as „kísérletről” az egykori számítógépes kutató, Lee Felsenstein számolt be a BBC-nek. Ő és kollégái egy komputert raktak le a boltban, éppen az egyik zenész faliújságja mellé, és arra biztatták a járókelőket, főleg az ott bóklászó egyetemistákat, hogy jöjjenek be és gépeljenek be valamilyen üzenetet a komputerbe. Ez akkoriban azért számított forradalmi gondolatnak, mert számítógépekkel a hetvenes évek elején kizárólag szaktudósok vagy olyan diákok foglalkozhattak, akik valamilyen ehhez kapcsolódó tudományágat tanulmányoztak.

Ellenállásra számítottak

„Azt gondoltuk, hogy jelentős ellenállás lesz majd a számítógépekkel szemben, amelyek az ellenkultúrát jelenítették meg” – magyarázta Felsenstein, gyorsan hozzáfűzve: „Ám tévedtünk”. Az akció gyorsan népszerűvé vált: a gép nemsokára tele lett üzenetekkel: egy költő a saját verseit reklámozta, a zenészek saját munkáikról írtak, mások viszont arról vitatkoztak, hol lehet a „legjobb bagelt” (Amerikában elterjedt péksüteményt) vásárolni. A programot közösségi memóriának, azaz „Community Memory”-nak nevezték el, és körülbelül tíz évet élt meg, miközben San Francisco környékén egyre több komputert vettek igénybe.

Megjelennek a valódi tömegek

Ugyanakkor csak a nyolcvanas években kapcsolódtak be először valódi tömegek az online világba. A Well nevű másik kaliforniai közösség a hippik és hackerek, az ellen- és cyberkultúra házasságából jött létre. Születése egy találkozás eredménye volt. Larry Brilliant, a WHO – Egészségügyi Világszervezet - orvosa és Stewart Brand, a hatvanas évek hippi-bibliájának, a Whole Earth Catalog-nak (WEC, Egész Világ Katalógus) a kezdeményezője fogott össze. Az Apple első embere, Steve Jobs később a WEC-et a World Wide Web és a Google papíron megvalósult előzményének nevezte, legalábbis a Wikipedia szerint.

Az egész akkor kezdődött, amikor dr. Brilliant összehozott egy hálózatot egy krízishelyzet kezelésére. Egy helikopternek ugyanis, amely a WHO megbízásából végzett felmérést a Himalájában, új motorra volt szüksége. Egy nagyon korai Apple számítógépet használtak, amelyet az orvos barátja – a már említett Steve Jobs – adott, Brilliant pedig ezzel megszervezte a világ alighanem első online távkonferenciáját.

Steve Jobs adta

„Steve adott egy akusztikus modemet, aztán kaptak egy póthajtóművet az Aerospatiale-tól, a Pan Am felajánlotta, hogy Katmanduba viszi a motort (ez Nepál fővárosa), a brit légierő pedig vállalta, hogy eljuttatja a szállítmányt a földön maradt helikopterhez. A motor végül 72 óra alatt eljutott Nepálba” – emlékezett vissza az orvos.

Brilliant elhatározta, hogy üzletet csinál a dologból, és megkereste Stewart Brandet, aki beleegyezett az együttműködésbe. Így az ő Whole Earth Catalogjából jött létre a Well – a Whole Earth 'Lectronic Link. A Well hackereket és hippiket, továbbá írókat hozott össze. Online csevegést folytattak a San Franciscó-i  térségben. A témák a technológiai kérdésektől a politikán át az élet értelméig terjedtek. Számos kapcsolat, barátság szövődött, sőt, házasság is köttetett ezáltal.

Felsenstein, aki azt állíthatja magáról, hogy ő kezdte el az egészet, azt mondja, a társadalmi kapcsolatok építése megváltoztatta az életét. Az online révén talált rá a feleségére, a Community Memory után pedig a számítástechnikára specializálódott.

Világ Németh András 2024. november. 30. 12:30

Így halnak meg Oroszországban a semmiért az észak-koreai katonák

Amerikai illetékesek is megerősítették, hogy észak-koreaiak is voltak azok között a katonák között, akik a napokban az oroszországi Kurszk térségében életüket vesztették egy brit manőverező robotgépekkel végrehajtott ukrán támadásban. Közben az is kiderült, hogy a Putyin segítségére vezényelt távol-keleti katonák zsoldja leginkább Kim Dzsong Un diktátort és környezetét gazdagítja.