Tech HVG 2010. szeptember. 12. 13:30

Egy békediktátum anatómiája

Az 1940. augusztus 30-án aláírt békediktátum előzménye: a Hitlert a háta mögött érző Magyarország és Románia küldöttei augusztus közepén bő egy héten át tárgyaltak a trianoni szerződés revíziójáról, de nem sikerült egyezségre jutniuk.

Bukarest legfeljebb egy 14 ezer négyzetkilométeres határ menti sávot engedett volna át Magyarországnak, illetve autonómiát adott volna az Erdély délkeleti csücskében fekvő Székelyföldnek. Budapest ezzel szemben 66 ezer négyzetkilométert követelt: a Székelyföldet, valamint egész Észak-Erdélyt a Maros vonaláig.

A döntőbíráskodást korábban elsősorban az egyre romló külpolitikai helyzetben lévő román kormány szorgalmazta, a tengelyhatalmak által felskiccelt kompromisszum (43 ezer négyzetkilométer) általános megítélés szerint mégis inkább a magyaroknak kedvezett. Még akkor is, ha a gazdaságilag fontos zónák, például a jelentős ipari központnak és közlekedési csomópontnak számító Brassó, illetve Erdély vasércben gazdag nyugati vidékei, Romániánál maradtak.

A visszacsatolt terület etnikai viszonyairól máig nincs teljes egyetértés a román és a magyar történészek közt. Az előbbiek általában az 1930-as romániai népszámlálás adatai alapján állítják, hogy a 2,5 millió lakos valamivel több mint fele román volt, mintegy 37 százaléka pedig magyar. A magyar történetírásban pedig az 1941-es népszámlálás számít alapnak. E szerint az arány nagyjából fordított: a magyarok aránya 52,1, míg a románoké 41,5 százalék volt.

Az eltérés nagyobb annál, mint amennyit a visszacsatolás utáni lakosságcsere indokolna – magyarázta a HVG-nek Romsics Ignác történész, aki egyébként írásaiban mindkét statisztikát fel szokta tüntetni. Mégsem kéne a statisztikusoknak egymást hozzá nem értéssel vagy szándékos csalással vádolni.

Valószínűsíthető, hogy a román–magyar kettős identitású erdélyiek egy része a hatalom változásával a hovatartozásáról is másként nyilatkozott. A kérdezőbiztos anyanyelve sem teljesen közömbös ebből a szempontból.

De az alkalmazott módszertan is más volt: az erdélyi zsidóság és németség jelentős része például az elsősorban az anyanyelvi megoszlást tükröző magyar statisztikákban magyarként jelent meg, míg a román népszámlálás során külön nemzetiségként sorolták be őket.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?