Hiába a rengeteg digitális fénykép számítógépünkön, ha senkinek sem mutogathatjuk őket.
Hiába a rengeteg digitális fénykép számítógépünkön, ha senkinek sem mutogathatjuk őket. Persze ott vannak a közösségi oldalak és az ingyenes tárhelyek is, de mennyivel élvezetesebb (főleg a képek nézői számára), ha különleges zenés slideshow-t varázsolunk a fotóinkból, olyat, amellyel – akár egy szépen becsomagolt DVD-n átadva – kellemes meglepetést szerezhetünk karácsonykor például a nagyszülőknek. Slideshow-készítésre persze számos program kínál lehetőséget, közülük már mi is bemutattunk néhányat, itt például mindjárt hármat is.
Nemrégiben azonban egy olyan programra bukkantunk, amelynek még az ingyenes változata is meghökkentően profi végeredménnyel szolgál, nem is beszélve a fizetős verzióról.
A Wondershare DVD Slideshow Builder program ingyenes változata letölthető innen.
A szokásos, varázslós telepítés után, amely egyébként 1-2 percet vesz csupán igénybe, már birtokba is vehetjük a programot.
A szoftvernek három különböző ablaka van, s természetesen az első, Organize nevűben kezdhetjük meg a slideshow-készítést. Először fel kell töltenünk a képeket, amelyeket választhatunk számítógépünk bármelyik mappájából, a géphez kötött fényképezőgépről, sőt itt van lehetőség úgynevezett üres lap feltöltésére is, ami jól fog majd jönni, ha például valamilyen vicces szöveget szeretnénk írni a filmkockák elé.
A képek feltöltését követően egyszerűbb szerkesztési műveleteket is végezhetünk rajtuk, például forgathatjuk, világosíthatjuk/sötétíthetjük őket, sőt még a vörös szemeket is eltüntethetjük. Annyi képet vihetünk fel, ahányat csak akarunk, de azért ne essünk a mohóság bűnébe, a kevesebb, olykor több is lehet, már csak azért is, mert ebben a programban, mint látni fogjuk, igazán látványos effektekkel színesíthetjük a bemutatót.
Ugyancsak ebben az ablakban, a Caption pontra kattintva láthatjuk el különböző színű és nagyságú szöveggel is a feltöltött képeket. Ha úgy véljük, hogy elkészültünk, elkezdődhet az igazi munka, azaz a filmkészítés. Ehhez lépjünk át a következő, Personalize ablakba. Egyébként az alsó részen, a Double-click to add photo feliratra még további képeket is adhatunk az előzőekhez, ha úgy találnánk, mégsem választottunk eleget.
Az ablak bal felső sarkában találjuk a Style menüpontot, amely rengeteg különféle képbemutatási effektet rejt. Van itt forogva beúszás, négyzetekből kialakuló kép, rajzfilmfigurák által mutatott képek – szóval, itt azután lehet válogatni a számtalan hatásból.
És ez még csak a kezdet! A Clipart menüpont kategóriákra osztott clipartokat rejt, amelyeket ide-oda helyezhetünk a fotónkon, igazán játékos megjelenést kölcsönözve nekik. Nem szükséges persze harangot, földgömböcskét, kisangyalt tenni a képekre, elég, ha csak valamilyen képi hatással gazdagítjuk, például hóeséssel, parányi, felszálló lufikkal, animált szappanbuborékokkal (free effects). Vannak persze jóval látványosabb effektek is, bár ha ezek valamelyikére kattintunk, a program máris figyelmeztet, hogy ennek használatához már meg kell(ene) vásárolnunk a fizetős verziót.
Ha a képekkel elégedettek vagyunk, akkor tovább gazdagíthatjuk a bemutatót, például hangalámondással (double click to record), vagy bármilyen zenei aláfestéssel, amit a számítógépünk tetszés szerinti mappájából választhatunk. Azzal sem kell törődnünk, hogy a zene hosszabb, mint ameddig a képek bemutatása tart, amikor ugyanis „lejár” a filmünk, magától elhalkul a zene.
Az sem gond, ha csak most jut az eszünkbe, hogy szeretnénk feliratokat is tenni a képekre, ha ugyanis a Subtitle pontra kattintunk, visszajutunk a korábban már említett ablakba, ahol tetszés szerint választhatunk betűtípust és -színt.
A legjobb az egészben, hogy idővonalas nézetet is kérhetünk, és így hihetetlen egyszerűen állíthatjuk be, hogy melyik fényképnél mi történjen, tehát akár képenként is váltogathatjuk a különféle effekteket.
Ha végül elégedettek vagyunk a bemutatóval, érdemes elmenteni művünket. Nos, a program ebben is hihetetlenül sok lehetőséget kínál. Elsőként a DVD-re írás lehetősége áll rendelkezésünkre (feltéve persze, hogy van DVD-író a gépünkben), de elmenthetjük a filmet számítógépünk valamelyik mappájába, és mi határozhatjuk meg a kimenetet, ami lehet MP4, AVI, MPEG, FLV és egy sor egyéb formátum. HD formátumba is menthetünk, feltéve, hogy megvásároljuk a teljes verziót, és ugyanez igaz, például az iPhone-ra vagy az iPadre történő mentésnél is. Egyéb okostelefonokkal már nagyvonalúbbak voltak a fejlesztők, így Blackberryre, Nokia 3GP sorozatra vagy például Nexus One-ra minden további nélkül menthetünk.
Több estét is eltöltöttünk e remek kis programmal, amelynek ingyenes változata is jó pár fizetős társával felveszi a versenyt. Aki pedig szívesen kipróbálná a program többi, valóban látványos szolgáltatását, az mindössze 30 dollárért cserébe egy valóban egyedülálló slideshow-készítő birtokába jut.