2010. november. 22. 15:25 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. november. 22. 15:24 Tech

Nemzetközi feszültségeket okoz a titokzatos amerikai űrrepülőgép

Idén áprilisban lőtte fel az amerikai légierő a titokzatos X-37B jelű távolról vezérelhető kísérleti űrrepülőgépet, amely akár 270 napig is képes keringeni a Föld körül. Bár a hivatalos kommunikáció szerint a technológiát próbálgatják, több ország aggódik, hogy az USA esetleg kémkedésre is használhatja a gépet.

Az egészségesebb környezetért és biztonságosabb világért küzdő non-profit szervezet, az Aggódó Tudósok Uniója (Union of Concerned Scientists) által kiadott jelentés szerint „az Egyesült Államoknak az átláthatóságot, a nyitottságot és a nemzetközi együttműködést kellene szem előtt tartania, hogy szavatolja az amerikai műholdak biztonságát és a világűr védelmét”. Azonban a kutatók szerint a Boeing által fejlesztett X-37B esetében szó sincs ezeknek az elveknek a megvalósulásáról.

A közel kilenc méter hosszú gépet áprilisban egy Atlas 5 típusú rakétával lőtték fel a világűrbe a floridai Cape Canaveralról. A kilenc hónapos küldetésből már hatot sikeresen az űrben töltött, s, ahogy arról amatőr műholdvadászok is beszámoltak, a gép rendszeresen változtatja röppályáját. Az űrsiklóhoz hasonló, ám teljesen robotizált gép azonban nem egyszerű kísérleti jármű, ugyanis rakomány szállítására is alkalmas.

A kifutópályán az X-37B. Vajon mit rejt a raktere?
Boeing

„Különféle szenzorokat, de akár műholdakat is képes szállítani” – magyarázta Eric Sterner, a konzervatív lobbi-, és érdekcsoport, a Marshall Institute munkatársa. „Ebből következően pedig akár fegyverzetet is elbír, persze ha létezik a géphez megfelelő muníció.”

Az X-37B a hivatalos kommunikáció szerint „kettős célú” (dual use) eszköz, ez pedig már önmagában aggaszthatja az USÁ-val nem feltétlenül baráti viszonyt ápoló országokat, ráadásul az amerikai légierő (U.S. Air Force – USAF) megtagadta, hogy konkrét információkat adjon a jelenlegi és a jövőbeni küldetésekről.

„A rakománnyal együtt a gép 270 napot tölt el Föld körüli pályán, hogy kísérleteket végezhessünk és tesztelhessük a technológiát” – fogalmazott meglehetősen homályosan Gary Payton, a légierő űrprogramjáért felelős igazgatóhelyettese.

Egy igazi X-akta
Boeing

A Secure World Foundation (SWF) nevű alapítvány, amely a világűr biztonságáért és fenntartható használatáért száll síkra, aggodalmát fejezte ki, mivel egy ilyen eszköz segítségével az USA büntetlenül kémkedhetne, mivel egyetlen kormánynak sincs megfelelő technológiája, hogy ellenőrizhesse az X-37B megmozdulásait.

„Ha más államok, például Oroszország, vagy Kína felhasználja a kettős célú technológiáit, az Egyesült Államok meg tudja állapítani, hogy ellenséges céllal tették-e ezt, vagy sem” – magyarázta a Wirednek adott interjújában Brian Weeden, az SWF munkatársa. „Azonban, amikor az USA ilyen eszközökhöz folyamodik, senkinek sincs megfelelő eszköztára, hogy függetlenül megállapíthassa, valójában miről van szó. Ez problémát okoz.”

Weeden szerint az Egyesült Államoknak nyilvánosságra kellene hoznia az űrbéli követést lehetővé tévő technológiáit, hogy enyhítse az X-37B-t övező aggodalmakat.

„Ez egy igen érzékeny kérdés, hiszen eközben fontos, hogy megőrizzék azokat a titkokat, amelyek kulcsfontosságúak a nemzetbiztonság szempontjából” – tette hozzá Weeden. „Ez ettől még lehetséges, csak nagyon pontosan el kell találni a megfelelő egyensúlyt.”

Az alapítvány munkatársa szerint, „annak ellenére, hogy az Obama-kormány „felelősségteljes űrbéli viselkedést ígért”, az eddigi cselekedeteik – különös tekintettel az X-37B küldetésére – éppen az ellenkezőjét érik el”.

„Ezzel egy időben, az űrbéli tevékenységgel kapcsolatos bizonytalanságok – különösképpen azok indítékaira – feszültségeket keltenek az űrkutatásban és űrutazásban szintén érdekelt országok vezetői és az Egyesült Államok között” – tette hozzá Laura Grego, az UCS jelentésének egyik szerzője. „Ha az Obama-kabinet megfogadja az ajánlásainkat, enyhítheti ezeket a feszültségeket és jóval biztonságosabbá teheti a világűrt a jövőre nézve.”

Hirdetés