2010. november. 18. 10:25 MTI Utolsó frissítés: 2010. november. 18. 10:08 Tech

Rájöttek, mi befolyásolja a terhesség hosszát

A méhlepény szerkezete határozza meg, hogy milyen hosszú ideig viselős egy emlős az utódjával - idézte szerdán brit kutatók megállapítását a ScienceDaily című tudományos portál.

A Durhami Egyetem munkatársai 109 emlős faj, köztük az ember méhlepényére vonatkozó adatokat elemezve jutottak arra a következtetésre, hogy a magzat méhen belüli növekedési ütemét a placenta szerkezete határozza meg.

Minél szorosabb a kapcsolat az anya és a magzat szövetei között, annál gyorsabb az utód növekedése és annál rövidebb a terhesség időtartama. Az eredmény magyarázatot ad arra, hogy miért hosszabb viszonylagosan a terhesség ideje az embernél a kutyához vagy például a leopárdhoz képest.

A méhlepény szerkezete igen eltérő a különböző emlős fajoknál. Egyes fajoknál egészen "gyűrt", így igen nagy a felszíne, amelyen át az anya és a magzat kapcsolatban van. Minél nagyobb mértékű a placenta hajtogatottsága, annál több tápanyag képes időegység alatt átjutni az anyától az utódhoz. Az eredeti tanulmányt az American Naturalist című szakfolyóirat legfrissebb száma ismertette.

Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.