Tech techline.hu 2010. november. 02. 05:08

Vajon használják a nevemet? Névellenőrző weboldalak

De vajon szabad-e még a nevünkhöz passzoló azonosító és fiók? És vajon hol?

De vajon szabad-e még a nevünkhöz passzoló azonosító és fiók? És vajon hol? Regisztráláskor persze kiderül, ám ez a folyamat hosszú és időigényes, arról nem is beszélve, hogy ha például üzleti megfontolásból (pl. webmarketing) akarunk egy-egy adott nevet „levédetni” a nagy hálózatokon, akkor megőszülünk, mire mindegyiket végigpróbálgatjuk. Ráadásul a közösségi hálózatokon ott vannak még a blogszolgáltatások, domain nevek, fórumos azonosítók – ember legyen a talpán, aki minden ilyen szolgáltatás esetében kideríti, vajon foglalt-e már a használni kívánt név.

Szerencsére jó pár megoldás létezik, melyekkel leellenőrizhetjük nevünket – természetesen automatikusan, mindenféle regisztrálás és egyéb állítgatás nélkül, egyszerre akár több száz oldal adatbázisában is.

A legegyszerűbb (ám legkevesebb eredményt kínáló) megoldás a Namecheck list oldal használata: csak beírjuk a nicknevet vagy cégnevet, és máris láthatjuk, hogy mely népszerű oldalakon foglalt, illetve szabad még a szóban forgó azonosító. Ráadásnak még egy egyszerűsített whois keresést is kapunk, így a kapcsolódó domain neveket is megvizsgálhatjuk. Sajnos a lista elég behatárolt, komolyabb webmarketing esetén például használhatatlan, átlagos, otthoni felhasználásra azonban elég.

Ha ennél többre vágyunk, akkor egy kicsit profibb névvizsgáló-szolgáltatást kell igénybe vennünk, szerencsére ezekből is van jó pár!

A legnépszerűbb és legkönnyebben kezelhető ilyen oldal a NameChk. Több száz közösségi oldalt vizsgál meg, a Facebooktól a Steamen keresztül egészen a Last.fm-ig. Ha valahol szabad még a nevünk, akkor máris láthatjuk a zöld pipát, ahol pedig már „befoglalták”, ott egy piros kereszt jelenik meg. Egyszerű és nagyszerű!

Még komolyabb megoldás az UD Namecheck használata: főleg webmarketing és céges felhasználás esetén hasznos, hiszen itt a közösségi oldalakon kívül információt kapunk a bejegyzett védjegyekről (trademark) is, országonkénti bontásban vizsgálhatjuk a névhez kapcsolódó domain neveket. A trademark funkció különösen hasznos, hiszen megkímélhetjük magunkat pár kínos értekezlettől, ha termékünk vagy vírusmarketingünk azonosítóját gyorsan lefuttatva még időben észrevesszük, hogy valaki más esetleg már „rákampányolt”. (Vagy ne adj isten ugyanilyen névvel forgalmaznak hashajtót – megtörtént eset…)

Ha csak egyszeri felhasználók vagyunk, és nem érdekelnek a védjegyek és domain nevek, ellenben olyan aktív közösségi életet élünk, hogy azonosítónkat több száz webhelyen akarjuk „forgatni”, akkor a leet-nyelv hangzású  UsernameZ lehet a megfelelő névellenőrző. Pontosan annyi szolgáltatást és oldalt ellenőriz, amire még egy átlagos felhasználónak szüksége lehet – nem többet és nem kevesebbet.

Ha már nagyon sokan használják ugyanazt a nevet, mint mi, és új, érdekes és főleg ritkán használt felhasználónévre van szükségünk, akkor sincs veszve minden: a felhasználónév-generátor segít megfelelő és új online-identitást találni.

Ha pedig nagyon ragaszkodunk jól bevált, régi nevünkhöz, akkor ne lustálkodjunk, futassuk le valamelyik ellenőrzőt, és regisztráljunk jó előre, ahol csak lehet, még akkor is, ha egyelőre nem tervezzük az adott oldal használatát. Ne essünk abba a hibába, hogy azt hisszük, a mi nevünk olyan egyedi és különleges, hogy úgysem használja más. Az internet hatalmas, és szinte biztos, hogy valahol, valaki már használja kedvenc azonosítónkat. Vagy ha nem, akkor hamarosan fogja…

Hirdetés
Sport Balizs Benedek 2024. december. 31. 20:00

Garantált a libabőr – ezek voltak az év legszebb magyar sportpillanatai

Utolsó másodperces magyar gólok az olimpián, a foci- és a kézilabda-Eb-n, a férfi párbajtőrözők aranytussal megnyert döntője, példátlan holtverseny női 1500 gyorson, a „semmiből jött” aranyérem taekwondóban és Milák Kristóf olimpiai bajnoki címet érő benyúlása. Csak néhány pillanat az év legszebb magyar sportsikereiből, amelyeket most képekkel és videókkal elevenítünk fel.