2010. október. 11. 22:22 MTI Utolsó frissítés: 2010. október. 11. 20:54 Tech

Gyógynövényekkel kezelik magukat a királylepkék

A királylepke (Danaus plexippus, amerikai királylepke, Danaida-lepke) képes önmagát és utódait "kikúrálni" bizonyos gyógynövények segítségével - derítették ki az amerikai Emory Egyetem kutatói, akik vizsgálataikról az Ecology Letters című folyóiratban számoltak be.

A királylepkét az Ophryocystis elektroscirrha protozoon (parazita egysejtű) fertőzi meg még hernyó korában. A parazita a hernyó bélrendszerében telepedik meg, s kitartóan ragaszkodik "vendéglátójához" miközben az színpompás lepkévé fejlődik - olvasható a Discovery News hírei között. "Vizsgálataink során sikerült bebizonyítanunk, hogy  a selyemkórófélék (Asclepiadaceae) némely fajtája, amellyel a lárva táplálkozik, redukálhatja a felnőtt királylepke fertőzöttségét. Azt is kimutattuk, hogy a fertőzött nősténylepkék petéiket előszeretettel olyan növényeken rakják le, amelyeknek köszönhetően utódaik kevésbé lesznek betegek. Ez azt jelenti, hogy evolúciójuk során a királylepkék szert tettek utódaik gyógyításának képességére" - hangsúlyozta a kutatásokat irányító Jaap de Roode biológus, az Emory Egyetem docense.

A királylepke élénk narancs alapon feketével erezett szárnyainak átlagos fesztávolsága 90-100 mm. A farkuk fekete-vörös mintás, a szárnyak kellemetlen szagúak, rossz ízűek és mérgezőek. Megjelenését még feltűnőbbé teszi a szárnyak szélén húzódó fekete pontsor. Az élénk mintázat potenciális ellenségeit figyelmezteti arra, hogy ez a lepke mérgező. Év közben a Nagy-tavaktól északra, illetve délre: az Egyesült Államokban Minnesotától New York államig, Kanadában pedig Ontario államban él; a telet viszont a mexikói Michoacán államban, egy mindössze 155 négyzetkilométeres területen tölti. A becslések szerint minden ősszel, illetve tavasszal körülbelül kétszázmillió lepke indul 3500-5000 kilométeres útjára, amelyen több generációval korábbi elődei repültek legutóbb, mivel a lepkék életciklusa mindössze néhány hónap. Az 1975-ben fölfedezett telelőhelyet Mexikó 1986-ban természetvédelmi területté, majd az UNESCO Ember és Bioszféra programjának nemzetközi koordinációs tanácsa 2006-ban bioszféra rezervátummá nyilvánította, 2008-ban pedig a világörökség része lett.

 

 

Hirdetés
Vállalkozás Gyükeri Mercédesz 2024. december. 22. 20:00

"Mi csak a gyümölcs ízét tudjuk megőrizni": a magyar szörpforradalom egyik bölcsőjében jártunk

Addig gépesítünk, amíg az nem megy a minőség rovására, vallja Galajda Péter, aki azért kezdett el szörpöt gyártani, mert nem talált megfelelőt a piacon. A Mayer szörp mára az egyik legismertebb prémium élelmiszer lett, ahol ugyan mindig van a polcon a nagymama főzetét idéző eperszörp, de kísérleteznek chilivel és kaporral is.