Tech techline.hu 2010. szeptember. 21. 05:00

Megtudhatja, mennyi idő alatt törik fel a jelszavát

A számítógépek és az internet használatával egyre több jelszóra van szükségünk.

A számítógépek és az internet használatával egyre több jelszóra van szükségünk. Van, aki ugyanazt a jelszót használja mindenütt, ez azonban nem igazán jó megoldás, mert ha valaki megszerzi ezt a karaktersorozatot, akkor gyakorlatilag minden regisztrációnkhoz, előfizetésünkhöz, levelezőfiókunkhoz hozzáfér.  
 
Ha mindenütt másik jelszót alkalmazunk, akkor egy idő után komoly adminisztrációra lesz szükségünk, hogy nyilvántartsuk, hol, mivel tudunk bejelentkezni. Szerencsére a legtöbb böngészőprogram meg tudja jegyezni a jelszavainkat, és olyan alkalmazások is vannak, amelyekben tárolhatjuk a hozzáférési adatainkat és ezekhez egy mester jelszóval tudunk hozzáférni.

Egy vagy több jelszóra tehát minden esetben szükség van, már csak az a kérdés, megfelelően biztonságosak-e ezek.

A túl rövid jelszavak feltöréséhez nem kell sok idő

A How Secure is My Password oldalon pillanatok alatt megtudhatjuk, hogy egy nem túl gyors PC-vel rendelkező rosszakarónknak mennyi időbe telik, hogy egy jelszót kitaláljon. Ehhez nem kell mást tennünk, mint beírni az igen egyszerű felépítésű oldal egyetlen mezőjébe azt a karaktersorozatot, amelynek erősségére kíváncsiak vagyunk. Ahogy elkezdjük a gépelést, folyamatosan láthatjuk hány másodpercre vagy percre, jobb esetben napra vagy akár évre van szükség a jelszó kitalálásához.

Öt-hat  karakternél nem hosszabb, egyszerű szavaknál pár másodpercet kapunk eredményül, de ha ezek egy-egy számot is tartalmaznak, akkor már órákra van szükség a visszafejtéshez.
Az ötszáz leggyakrabban használt jelszónál meg sem jelenik, hogy mennyi ideig tart a feltörése, csak annyit tudunk meg, hogy ezeket semmi esetre sem érdemes alkalmazni.

Ahogy egye hosszabb, betűket és számokat vegyesen tartalmazó jelszót írunk be, annál megnyugtatóbb értékek jelennek meg. Az már elég biztonságos megoldásnak tűnik, aminek a visszafejtéséhez pár ezer év kell. A billentyűzeten teljesen véletlenszerűen bepötyögött, 12-15 karakter hosszúságú jelszó feltöréséhez pedig egy PC-nek évmilliárdokra (!) is szüksége lehet.

Hol leszünk mi már addigra, mire ezt a jelszót kitalálja valaki!

Persze a véletlen felépítésű jelszavakat nehéz megjegyezni, ha pedig felírjuk ezeket valahova, akkor ismét csorbát szenved a biztonság. Így azután egy köztes megoldás lehet, ha könnyen megjegyezhető szavak kombinációit választjuk, amelyeknél egy-egy betűt számra cserélünk. 

Aki annyira bizalmatlan, hogy még erre az oldalra sem meri beírni az általa választott jelszót, azt megnyugtathatjuk, hogy a megadott karaktersorozat nem kerül ki az internetre, a számítás mindenkinek a saját gépén történik. Ezt akár úgy is ellenőrizhetjük, hogy az oldal betöltése után megszakítjuk az internet kapcsolatot, és így végezzük a vizsgálatot.  

 

Hirdetés
Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.