Bartók Bélától Bajnai Gordonig: több tízezer archív fotó az interneten
Több mint 40 ezer, 1938 és 2001 között készült képpel bővült a Magyar Távirati Iroda Fotómozaik elnevezésű, szabadon hozzáférhető internetes adatbázisa.
Mint azt Talyigás Judit, az MTI adatbázisok és archívumok részlegének igazgatója elmondta, a távirati iroda 2009-től kezdte a nagyközönség számára is szabadon hozzáférhetővé tenni archív híreinek, valamint fotóinak egy részét. A Nyitott archívum projekt keretében létrehozott Fotómozaik szolgáltatás azonban eddig csak a 2001-2006 közötti időszakból, a már digitális formátumban készült fotók közül adott válogatást.
Mostantól kezdve az internethasználók is ízelítőt kaphatnak a fotóarchívum kincseiből. Az 1938 és 2001 között készült felvételekből elérhetővé tett 40 ezres válogatásban láthatók képek például Bartók Béláról vagy akár Vujicsics Tihamérról, a régi Adonyról és a Kilenclyukú hídról vagy éppen a Duna-kanyarról. A régi képek felelevenítik az 1954-es nagy árvizet éppúgy, mint az egykori olimpiákat és a magyar sikereket. Olyan neves fotósok képeivel találkozhat a közönség, mint Járai Rudolf, Vadas Ernő, Bojár Sándor, Keleti Éva vagy Molnár Edit.
A Fotómozaikban így most már összesen csaknem 70 ezer felvétel szerepel az 1938 és 2006 közötti időszakból, nyolc különböző témában: életképek, természet, kultúra, tájak, gazdaság, sport, humor és politika. Talyigás Judit hangsúlyozta: a Fotómozaik felületén bemutatott hatalmas anyag is csupán ízelítő az MTI több mint 13 millió felvételt tartalmazó, védett muzeális értéket képviselő képvagyonából, amelynek digitalizálásán a távirati iroda folyamatosan dolgozik. Az MTI digitális képadatbázisa ma már több mint egymillió nagyméretű, szövegadatokkal ellátott digitális felvételt tartalmaz, ezek csak az előfizetők számára érhetőek el.
Az archívum képeiből a távirati iroda rendszeresen kiállításokat rendez; a művészeti témájú fotókból Film, Színház, Muzsika, míg a történelmi felvételekből Kor-képek című könyvsorozatában jelentet meg tematikus fotóalbumokat.