2010. augusztus. 27. 10:31 MTI Utolsó frissítés: 2010. augusztus. 27. 10:38 Tech

Három és fél kilométer mélyre merül egy kínai búvárjármű

Kína elkészítette és bemutatta azt az emberes merülő kapszulát, amellyel - ötödikként a világon - 3500 méternél mélyebb merülésre képes - jelentette a kínai média pénteken.

A Csiaolong (Jiaolong) nevű kapszula 8,2 méter hosszú és 22 tonnát nyom. Tervezőinek szándéka, hogy hétezer mélyen is működtethető legyen. Az eddigi "csúcstartó" egy japán szerkezet, amely 6500 méter mélységig hitelesített. Hasonló mélytengeribúvár-technológiával az Egyesült Államok, Franciaország és Oroszország rendelkezik - tájékoztattak a kínai szakemberek. 

A merülő kapszulák leginkább attól különböznek a tengeralattjáróktól, hogy működtetésükhöz szükség van egy másik vízi járműre, támogató eszközre - derül ki a sajtóbeszámolókból. Idézik Vang Vej-csong (Wang Weizhong) szakágazati miniszterhelyettest is, aki a mélyvízi eszközök kifejlesztése terén elért kínai tudományos eredményt mérföldkőnek nevezte. Az átlagos óceánmélység 3682 méter. 

A Csiaolong május 31. és július 18. között tizenhét alkalommal merült háromfős személyzetével a Dél-kínai-tengeren. A kapszula által elért legmélyebb pont 3759 méteren volt, a leghosszabb idő, amelyet egyhuzamban a víz alatt töltött 9 óra 3 perc. A szerkezet a tengerfenékről készült fényképfelvételeket és videót küldött a bázisra. A kabinban egy ember képes állni, ketten csak görnyedt testtartásban tartózkodhatnak benne. Az egyik merülés során egy robotkar segítségével kitűzték a kínai nemzeti zászlót és a legendás sárkánypalota jelét a tengerfenéken.

Kína 2002-ben kezdte megépíteni a kapszulát és annak anyahajóját, majd hat évvel később készült el vele. A kutatásban és a kivitelezésben országszerte mintegy száz intézet és vállalat vett részt. A kísérleti merüléseket különböző mélységi szinteken tavaly augusztusban kezdték meg. A fejlesztők célja továbbra is hétezer méteres mélység elérése. A merülő kapszula kifejlesztésben elért technikai eredmény a természeti erőforrások békés, tudományos kutatásait és hasznosítását szolgálja - állították a szakemberek, kiegészítve azzal, hogy a Csialong fő küldetésének részét képezik még fizikai, kémiai és biológiai kutatások.

Kult Köves Gábor 2024. december. 29. 20:00

Dobó Kata amerikai filmje és Andy Vajna vikingjei is az élmezőnyben – Hollywood legnagyobb bukásai

Hollywood legnagyobb bukásai közt van olyan film, amely öt rendezőt fogyasztott el, köztük Coppolát is. És olyan is, amelynek zsiráf szereplője rálépett a saját péniszére. Börtönbe küldött rendező, reciklált díszlet, elhízott rabszolgalány és egy elképesztő szexjelenet – Tim Robey, a Telegraph filmes újságírója Box Office Poison című könyvében mesél a legendás bukások hátteréről. A szerzővel beszélgettünk.