Churchill rendelte el egy ufó-akta titkosítását
A brit kormány annyira komolyan vette egy időben az ufók esetleges létezését, hogy az ötvenes években még a hírszerzési vezetők is tanácskoztak róluk – írja a BBC.
Az ufó-megfigyelésekről nemrégiben újabb iratcsomagokat hozták nyilvánosságra Nagy-Britanniában. Ezekből kiderül, hogy a miniszterek heti jelentéseket kértek egy időben „ufó-ügyben” a hírszerzési szakértőktől. Az ufók megfigyeléséről szóló adatokat tehát specialisták dolgozták fel, de sokszor kormányzati szinten is foglalkoztak ilyen kérdésekkel.
A második világháború idején például maga a miniszterelnök, Winston Churchill döntött arról, hogy 50 évre titkosítsanak egy azonosítatlan repülő tárgyról szóló megfigyelést, amelyről a RAF, a Royal Air Force, vagyis a Királyi Légierő bombázói számoltak be. Churchill azzal indokolta az intézkedést, hogy meg akarja előzni a „tömegpánikot”.
A BBC megjegyzi az ügy kapcsán, hogy a legtöbb ufó-megfigyelést 1996-ban jelentették, amikor az X-akták sorozat rendkívül népszerű volt a tévében.
Mindenesetre az ötvenes években ennél komolyabban vették az ügyet, és akkor még az Egyesített Hírszerzési Bizottság, vagyis a Joint Intelligence Committee (JIC) is foglalkozott ilyen kérdésekkel. Ez a testület elvileg a kormányt tájékoztatja biztonsági, nemzetbiztonsági, védelmi és külügyi témákról. 1957-ben viszont a brit hadügyminisztérium aktái szerint a JIC átlagosan heti egy ufó-megfigyelésről számolt be.
A BBC szerint Nick Pope, aki korábban vizsgálta a védelmi minisztérium aktáit, érdekesnek találta, hogy a legtöbb ufó-aktát eltüntették a szóban forgó időszakban, ezek ma már nem találhatók meg a tárcánál.
A RAF pilótái által állítólag megfigyelt ufóról a BBC szerint még Eisenhowerrel is tárgyalt Churchill. (Az nem derül ki a BBC híréből, hogy a háború idején mint a szövetségesek főparancsnokával tárgyalt a brit miniszterelnök, vagy később, amikor Eisenhower amerikai elnök lett.)