Felfedezték a bulgáriai "Machu Picchut"
Az ókori Trákia egyik leghatalmasabb törzsének, az odrüsz uralkodóinak erődített rezidenciáját tárták fel Bulgária központi részén Szredna Gora-hegységben, Hisszar üdülőváros közelében 1200 méterrel a tengerszint fölött.
A 4 hektáros területet elfoglaló épületkomplexum a Kr. e. V-IV. században épült, s a Sztaroszel nevű falu közelében található, ahol a trák uralkodók legjelentősebb temetkezéseit fedezték fel - olvasható a Novinite angol nyelvű bolgár hírportálon.
Az ásatásokat irányító Ivan Hrisztov, a Bolgár Nemzeti Múzeum igazgatóhelyettese páratlan leletnek nevezte az odrüsz uralkodók rezidenciájának felfedezését, amelyhez fogható nem került elő Délkelet-Európában.
"Biztos vagyok benne, hogy nincs még egy ilyen jó állapotban fennmaradt, a Kr. e. V-IV. századból származó szentély-erőd" - fogalmazott a régész. Az archeológusok a trák erődítményt a bolgár Machu Picchunak nevezik, utalva ezzel a két ókori város szerkezetében megmutatkozó hasonlóságokra.
"A trákok számára ez szent hegység volt" - jegyezte meg a régész, utalva az ókori sírhalmok közelségére. "Ezért is helytálló az összehasonlítás az inkák szent városával, Machu Picchuval" - tette hozzá Ivan Hrisztov.
A feltételezések szerint a Hisszar melletti rezidenciát I. Kotüsz (Kr .e. 384.359) uralkodásának idején kezdték el építeni. A bolgár régészek Ivan Hrisztov vezetésével feltárták II. Amadokosz (Kr. e. 359-351) és II. Terész (Kr. e. 351-342) palotáját. Utóbbi ütközött meg II. Philipposz (Kr. e. 355- 336) makedón királlyal.
"II. Fülöp nagy valószínűséggel járhatott ebben az erődítményben. Róla írja Démoszthenész, hogy a makedón király Kr. e. 342-ben tizenegy szörnyűséges hónapot töltött itt, a hegyeket benépesítő trákokkal csatázva" - magyarázta Ivan Hrisztov.
A trák elnevezés az ókori balkán törzsek görögösített gyűjtőneve. A Kr. e VI. század és a Kr. e. III. század eleje között a trákok lakta területen több törzsi államszövetség is alakult, köztük a legerősebb az odrüsz törzsé volt. Hérodotosz az ödrüszt az indek után a legnagyobb népnek tartotta. A trákok katonai közigazgatási körzetekben éltek. A késő hellenisztikus időkben területük 50 sztratégára oszlott, ezek száma a Kr. e. II. századra 14-re csökkent.
A törzsek fölött család vagy dinasztia uralkodott, a királyok egy része egyben papkirály is volt. Vallásuk részben eltért a görögtől, a római időkben azonban a legtöbb görög-római istent tisztelték. Trákiát a Kr. e. I. században meghódította a Római Birodalom, három provinciát hozva létre a területén. Önálló területként a Római Birodalom széthullása után szűnt meg, amikor Kr. u. 681-ben a bolgárok és a szlávok megalakították az első bolgár államot.