Vírusos számítógép-alkatrészek kerültek ki az egyik nagy gyártótól
A Dell gyár arra figyelmeztetett, hogy szerverekbe szánt egyes alaplapjait egy hardveres trójai vírussal együtt szállították le a megrendelőknek – értesült a New Scientist tudományos magazin.
A számítógépek merevlemezén megtelepedő, a szoftveres vírusokkal szemben a hardverekben rejtőző kártevők nagy részével nem tudnak mit kezdeni a tűzfalak és antivírus szoftverek. A hardveres vírus szándékos szabotázs vagy gyártási hiba miatt jöhet létre a gép processzoraiban, memóriamoduljában vagy egyéb áramköreiben.
A hardveres trójaira vonatkozó hírek egy online fórumból röppentek fel, miután az egyik felhasználót telefonon megkereste a Dell ügyfélszolgálata, mivel kémprogramot észleltek a PowerEdge R410 nevű szerver alaplapján, amit a cég mérnökeinek kellett eltávolítaniuk.
„A jelenség néhány PowerEdge szerver alaplapot érint” – erősítette meg a Dell az értesülést. „A rosszindulatú kódsort a beépített szerverkezelő alaplapra égetett programjában fedeztük fel.”
A hardveres kártevők egyre komolyabb fenyegetést jelentenek. Az amerikai védelmi minisztérium dollármilliókat költ kutatásokra, melyek célja, hogy tökéletesen megbizonyosodhassanak arról, a kritikus rendszerekben dolgozó mikrochipek – különösen az Egyesült Államokon kívül – nem rejtenek semmilyen rosszindulatú kódot.
Azóta a Dell közösségi fórumán megjelent információ szerint – melyet a cég alelnöke közleményben erősített meg – kiderült, hogy a w32.spybot.worm nevű kártevőt tartalmazzák az érintett alaplapok, azonban nem az előre telepített szoftverben, hanem az alkatrészek flash-memóriájában található a kártevő.
A vírus a Windows-alapú rendszereket érinti, azonban megfelelő vírusirtóval eltávolítható a rendszerekről. A Dell azonban ettől függetlenül lecseréli az érintett alaplapokat, ha erre van igény.