Már a mamutvadászok miatt elkezdett felmelegedni a Föld
Új teóriával álltak elő amerikai tudósok. Pollenvizsgálatokkal megállapították, hogy Szibéria és Észak-Amerika jelentős területein azért szaporodtak el a nyírfák, mert a mamutok nem legelték le a csemetéket, így azok hatalmas területeket foglaltak el.
A kialakuló nyírfaerdők - a teória szerint - egyre több fényt és hőt szívtak magukba, és az addigi füves-cserjés tájat megváltoztatva, megváltoztatták az egész bolygó klímáját.
Mindebből adódik, hogy a mamutok kiirtása hozzájárult a globális felmelegedéshez. A mamutok 15 ezer éve tűntek el, körülbelül ekkortól kezdtek a nyírfaerdők is kiterjedni - állítják a kutatók.
A kaliforniai Carnegie Institution for Science három kutatója, Chris Doughty, Adam Wolf és Chris Field a Geophysical Research Letters-ben tette közzé eredményeit. A mamutok kihalásával már korábbi tanulmányok is foglalkoztak, és megállapították, hogy a hatalmas emlősök eltűnése hatalmas területeken változtatta meg a Föld növénytakaróját.
A mamutok kihalása nemcsak a vadászatnak, hanem a jégkorszak utáni éghajlatváltozásnak is köszönhető egyébként. A jégkorszak után melegebb lett amúgy is bolygónk klímája, és természetesen nemcsak a mamutvadászok tevékenysége miatt történt ez akkoriban.