Tech techline.hu 2010. július. 02. 05:15

Kipróbáltuk: Sony Ericsson X10 mini - aztaaa!

Nem is olyan régen mutattuk be a Sony Ericsson X10-et, ami akkor nagyon levett minket a lábunkról, pláne az SE X-es...

Nem is olyan régen mutattuk be a Sony Ericsson X10-et, ami akkor nagyon levett minket a lábunkról, pláne az SE X-es sorozatának előző, finoman szólva több sebből vérző darabjait ismerve. Az X10-et – bár akadnak hiányosságai – jó szívvel tudtuk ajánlani bárkinek, aki egy jól használható és még pofásnak is mondható androidos telefonra vágyik.
Nos, eljutott hozzánk az X10 kis tesója is a minap, amely az érintőképernyős okostelefon-kínálat egyik legkisebb tagja (83x50x16 mm), így az ember azt gondolná, hogy oké, lehet, hogy Android van rajta, de hogy te azzal semmit nem tudsz csinálni, az biztos. Nos, el kell oszlatnunk tévhitet, ez a Mini csak a méretei miatt szolgál rá a nevére, a tudását tekintve meglepően óriásnak tűnik.

Kellemes külső
Az X10-nek a mi megítélésünk szerint elsősorban a hölgyek lehetnek rajongói, a visszafogott, lekerekített formák, az apró méret és a cserélhető, színes hátlapok (a fekete mellé alapból kapunk egy másikat is) színei talán őket hozzák inkább lázba. Persze azért a férfiak is voksolhatnak rá, hiszen a fekete hátlappal kellően komoly kinézete lesz, de ha valakinek nagyobb keze van, egy ekkora készülék érintőképernyőjének a használata nem feltétlenül lesz kényelmes a számára. Cserébe viszont elfér bármilyen apró zsebben.

Az előlapon a 240x320 pixel felbontású, 2,5”-os QVGA kijelző alatt az X10-nél is látott három gomb található, amelyek az Android menüjének elérését, az alapképernyő megjelenítését és a visszalépést hivatottak szolgálni. Bal oldalon nem találunk semmit, ezzel szemben a jobb szélen érjük el a hangerőszabályzót és a fényképezőgép exponáló gombját. Felül egy, a képernyőzár és ki- illetve bekapcsolás funkciókat egyaránt ellátó magányos gomb található.

Alul a headset (vagy 3,5 mm-es fülesek) csatlakozója és egy – kissé nehezen eltávolítható – fedlappal takart microUSB csatlakozó található.
A hátlapon egy 5 megapixeles kamera lencséjét és mellette a fotófényt, illetve a hangszóró keskeny csíkját találjuk (a hangereje isteni, a hangminősége már kevésbé).

A telefont nagyon jól összerakták, nem nyekereg, flottul egyben van az egész. A gombok nyomáspontja tökéletes.

A beépített memória bővítését MicroSD kártyával oldhatjuk meg, amihez sajnos meg kell szabadulnunk a hátlaptól. Ellenben az akku kiszedése már nem szükséges hozzá, már csak azért sem, mert az kiszedhetetlen… Szerencsére viszonylag jól bírja, átlagos használatnál 2 naponta ráérünk tölteni.

Kényelmes használat és közösségi életérzés
Ahogy az X10-nél, itt is az Android 1.6-os verzióját kapjuk, amelyet a nagy testvérhez képest kicsit gyengébb, 600 MHz-es processzor bír működésre. Ez viszont ekkora felbontásnál bőven elegendő, pikk-pakk működik minden. Ráadásul a kapacitív kijelző azonnal reagál mindenre (multitouch nincs), szóval a használat rendkívül kényelmes.
Az említett gyors reagálás a videón is látszik, ha éppen mégsem viselkedik így a készülék, annak egyszerűen az az oka, hogy nagyobb telefonokhoz vagyok szokva, és nem teljesen állt kézre a cucc (egy idő után begörcsölt az ujjam, szóval kis kezűek előnyben).

Hasonlóan a nagy X10-hez, itt is központi elem a Timescape, amely egy 3D-s, görgethető idősávon teszi elérhetővé üzeneteinket (Twitter, Facebook, e-mail, SMS, nem fogadott hívások). Szó szerint gördülékenyen működik…
A főképernyő sarkaiban egy-egy alkalmazásindító gombocskát találunk, és itt is elhelyezhetünk minialkalmazásokat a képernyőkön, de itt az egy lapon több widget elrendezés helyett minden minialkalmazás külön lapot kap.
Emellett természetesen a megszokott Android felületet és működést kapjuk (állapotsor, menük stb.), csak kissé szokatlan, 240x320 pixeles változatban. Az Android Marketből tonnaszám tölthetjük le hozzá az androidos alkalmazásokat, de az alapdolgokat (Youtube, Facebook kliens, böngésző, Google Maps, Wisepilot, TrackID zenefelismerő stb.) amúgy is kapjuk. Sőt még egy QR mobilkód olvasó, a NeoReader is bekerült a kínálatba. Ahogy az lenni szokott, itt is csak a Gmail-elérésünket kell megadnunk, és az Android azonnal lekapja az internetről a címjegyzékünket, naptárbejegyzéseinket, levelezésünket, feltéve persze, hogy használjuk a Google ezen online szolgáltatásait.
A szövegbevitel azért kissé nehézkes, mivel a telefon kis képernyőjén egy QWERTY szoftveres billentyűzet nem nagyon lenne használható, így viszont marad a „hagyományos” mobil billentyűzet emulálása, ami azért egy Facebook üzenethez vagy e-mailhez elég húzós buli. A kicsikének egyébként egy Pro verziója is van, az kapott egy elcsúsztatható hardveres billentyűt (cserébe kicsit bumfordibb lett szegény).

Kommunikáció
Az X10 mini fel van szerelve minden földi jóval, amire szükségünk lehet a modern kommunikációhoz: van wifi (802.11g), Bluetooth 2.1, UMTS/HSPA egyaránt. Van aGPS és ennek köszönhetően Geotagging lehetőség is.

Multimédia és kamera
A mobil a méretei ellenére remek szórakoztató eszköz is, van benne FM rádió, zenelejátszó szoftver, sőt, Playnow funkció is, ha esetleg zenét vásárolnánk. Ha nem erre vágyunk, akkor van rádió (RDS), vagy nézhetünk a memóriakártyára másolt filmeket (WMV vagy MP4 formátumban, DivX nincs), vagy Youtube videókat is, amelyek ugyan a kis képernyőn nem keltenek mozihatást, de a kijelző jó minőségének köszönhetően azért élvezhetők, ha éppen nincs más lejátszó kéznél.

A beépített, 5 megapixeles kamera megfelelő körülmények (értsd kellemes napfény) között remekül teljesít (más kérdés, hogy erős napfényben nem nagyon fogjuk látni a kijelzőn a témát). Mobil viszonylatban szép képeket készít. Ha zordak a fényviszonyok, a LED-es vakuban bízhatunk némiképp. Mintaképek és videók letölthetők itt.
Videofelvételt maximum 640x480-as felbontásban készíthetünk, nem éppen csúcsminőségben, viszont azonnal tolhatjuk is fel a Youtube-ra, a képeket pedig a Facebookra vagy az online Picasa albumunkba. Fényképezéshez van néhány motívum program is (auto, makro, alkonyat, sport), ezek között egy mozdulattal válthatunk.
A képnézegetőben ugyan nem használhatunk multitouch gesztusokat, de ha hosszan ott tartjuk az ujjunkat egy képen, fel és le mozgatva a képernyőn, fokozatosan is nagyíthatunk, ami egy kézzel nagyon praktikus.

Mindent egybevetve az SE X10 mini minket teljesen lenyűgözött. A cég rengeteget kihozott ebből a méretből. Akinek nem létszükséglet a beépített billentyűzet, annak tökéletes lehet ez az alapváltozat, aki sokat írna, annak valószínűleg a Pro verzió a nyerő. A kijelző kicsi, de ennek ellenére minden jól olvasható rajta, ellenben erős napfényben már inkább csak az automatizmusunkra tudunk hagyatkozni.
A Sony Ericsson sajnos nem kapkod a rendszer frissítésével, egyelőre a nagy X10-re sincs még 2.1-es Android változat, de ha minden igaz, az év második felében már lesz. Addig be kell érni az 1.6-os változat lehetőségeivel, illetve az SE-féle extrákkal. Mellesleg a gyártó által átszabott Android felület nagyon jól használható ebben a méretben.
Ha valaki kisméretű, érintőképernyős mobilt szeretne, feltétlenül érdemes elgondolkodnia az X10 minin. Függetlenül 70-80 ezer forint körüli áron juthatunk hozzá, de szinte minden szolgáltatónál találunk rá kedvező előfizetői csomagot.

Hirdetés
hvg360 Medvegy Gábor 2024. november. 30. 15:00

Egy vérző ország minden gondja a lelkében – a mai propagandisták is megirigyelhetik, ahogy anno a magyar kormányfőről írtak

Harcolhattak volna robotzsaruval Horthy Miklós merénylői ellen száz évvel ezelőtt? A válasz meglepő módon majdnem igen, de ez még semmi. Az 1924 novemberében megjelent lapok meghökkentő híreiből válogattunk, amelyekből kiderül, hogy a vasútra mindig lehetett panaszkodni, a parlamenti zsidózás pedig nem sértett illemet akkoriban. A templomba járó nők kivágott, áttetsző ruhái ellenben igen.