Stratégiát vált a Google Kínában
Új stratégiát követ ezentúl a Google Kínában: az amerikai internetes cég - amely az év elején a pekingi hatóságok felháborodását kiváltva bejelentette, a továbbiakban nem hajlandó cenzúrázni kínai keresőprogramját - azt közölte, megszünteti azt a gyakorlatot, hogy a keresőprogram kínai holnapjára kattintó internetezőket automatikusan hongkongi weboldalára irányítja át.
A Google azután döntött így, hogy világossá vált számára, az eddigi megoldást elfogadhatatlannak tartó kínai hatóságok megtagadhatják szerdán lejáró internetes tartalomszolgáltatási (ICP) engedélyének megújítását.
ICP-engedélyre minden kínai üzemeltetésű weboldalnak szüksége van a működéshez, ezt évente újítja meg az ország ipari és informatikai minisztériuma. A folyamat általában jelképes, ritkaságszámba megy, hogy megújításkor vonják vissza a korábban már megadott engedélyt.
Az amerikai cég új stratégiája az, hogy a google.cn weblapra látogatók előtt a következő üzenet jelenik meg: "a google.com.hk oldalra költöztünk". Ha a felhasználó a felületre kattint, akkor irányítják át a hongkongi honlapra, ahol már nincsenek érvényben a kínai korlátozások.
A Google március 22-én jelentette be, hogy beszüntette kínai keresőportálja öncenzúrázását, leállítja működését és az ázsiai ország szárazföldi részén élő internetezőket hongkongi honlapjára irányítja át.
A kínai hatóságok egyelőre nem reagáltak a Google jelenlegi lépésére, így nem tudni biztosan, elégedettek-e az új gyakorlattal. A keresőprogramot üzemeltető amerikai cég azonban nyilván azt reméli, hogy sikerült olyan megoldást találniuk, amelynek köszönhetően a kecske is jóllakik és a káposzta is megmarad. David Drummond, a Google jogi igazgatója elmondta, hogy az új megközelítés megfelel a cég cenzúraellenes elkötelezettségének, és remélhetőleg a helyi jognak is. A felhasználók közvetlen átirányítása a hongkongi oldalra a következő néhány napon belül teljesen megszűnik majd.
A Google januárban bejelentette, hogy kivonul a kínai piacról a szigorú cenzúra és az őt ért hackertámadások miatt, végül azonban mégis maradt. Döntésében nagy szerepet játszott az ottani, 384 millió fős, s egyre gyorsuló ütemben növekvő internet-felhasználói közösség, amelyen kínai vetélytársával, a Baiduval osztoznak.