Bajuszkötő, tantusz, köpölyözés, magnókazetta – hamarosan az mp3 lejátszó is kikophat a nyelvből, mert senki nem használja magát az eszközt. Minden jobb mobil játszik ma már le zenét, egyre kevesebben vásárolnak külön mp3 lejátszót.
Európában összesen 28,6 millió mp3 lejátszót adnak majd el idén, összességében 2,6 milliárd euróért a Bitkom német szövetségi információs technológiai, távközlési és új média szakmai szervezet várakozásai szerint. Ez hatalmas tételnek látszik első pillantásra, ugyanakkor ez 15 százalékkal kevesebb a 2009-es tételnél.
A Spiegel Online által idézett becslés szerint Németországban például 5,7 millió mp3-lejátszót értékesítenek idén, amiből 400 millió eurós bevétel várható a szervezet szerint. Ez 14 százalékkal és kereken százmillió euróval kevesebb a 2009-es adathoz képest. Hasonló a helyzet a többi európai ország esetében is: Franciaországban 17 százalékkal, Nagy-Britanniában, az mp3 lejátszók legnagyobb egyedi piacán egyenesen 22 százalékkal esik idén a forgalom.
Ennek oka a szervezet szerint egyértelmű: egyre több eszköz – mobiltelefon, tábla PC, televízió, autórádió – képes mp3 fájlok lejátszására. Külön mp3 lejátszót már nem nagyon érdemes venni. A termékciklusok az IT-iparban nagyon gyorsan változnak – jegyzi meg a Bitkom.
Valóban, 12 évvel ezelőtt jelent meg a piacon az mp3 lejátszó tömegesen Európában. Németországban ez a "Rio Diamond PMP300" volt, 32 MB memóriával. A piac 2005-ben ért a csúcsra - akkor Európa-szerte háromszámjegyű növekedést produkált - 8,4 millió eszközt adtak el 700 millió eurós értékben. Azóta viszont évről-évre csökken a kereslet az mp3 lejátszók iránt.