Egy vezeték nélküli, WiFi hálózat akkor is fogyasztja az áramot, amikor egyetlen eszköz sem kapcsolódik hozzá, hiszen...
Egy vezeték nélküli, WiFi hálózat akkor is fogyasztja az áramot, amikor egyetlen eszköz sem kapcsolódik hozzá, hiszen a rádiójeleket ilyenkor is küldi a router. Ez a felesleges pazarlás a pénztárcánkat sem kíméli, és környezetünket is „szennyezzük” a sugárzással. Aki a gépével körülnéz egy sűrűbben lakott helyszínen, megdöbbenve tapasztalhatja, hány WiFi hálózat látható a környéken. Ezek mindegyike egy-egy működő vezeték nélküli routert jelent, amelyek mindegyike, ha kell, ha nem, fogyasztja az energiát.
Cikkünkben egy adott router-modell szolgáltatásain keresztül mutatjuk be az otthoni és irodai hálózatok zöldítésének lehetőségeit. Választásunk azért esett a FRITZ!Box egyik berendezésére, mert talán ez volt az első olyan kiskereskedelmi forgalomba került vezeték nélküli router, amelyik kiérdemelte a Green Access Point jelzőt. A beállítások és a szolgáltatások más zöld berendezéseknél is hasonlóak, így a bemutatott menüpontokat megtalálhatjuk a D-Link, a Cisco és más gyártók legújabb készülékeinél is.
Éjszakai pihenő
A legtöbb otthoni és irodai hálózatot általában csak napközben, esetleg kora reggeltől késő éjszakáig használjuk. Így meglehetősen felesleges, hogy WiFi routerünk például éjjel háromkor is sugározza a jeleit.
Ezért találták ki az úgynevezett éjszakai üzemmódot, a Night Service-t. Itt beállíthatjuk, hogy milyen időszakban kapcsoljuk le a WiFi-t. Irodai hálózat esetén például este nyolc és reggel nyolc óra között valószínűleg senkinek sem fog hiányozni, otthon pedig az éjfél és reggel hét óra közötti szüneteltetés a legtöbb esetben megfelelő beállítás lehet. Ezzel felére, illetve harmadára csökkenthetjük a WLAN energiafelhasználását. A FRITZ!Box routereken találhatunk egy WiFi gombot, ami a vezeték nélküli sugárzás azonnali ki- és bekapcsolására szolgál. Így ha valakinek mégis szüksége lenne a WiFi-re a „rádiócsend” alatt, csak egy gombnyomásába kerül annak bekapcsolása. Akkor sincs baj, ha messze vagyunk a routertől, például egy másik szobában vagy épületben, mert a WiFi-t a FRITZ!Boxhoz csatlakoztatott, vezeték nélküli telefonokról is bekapcsolhatjuk.
Persze az is előfordulhat, hogy éppen a Google Docsban szerkesztünk egy dokumentumot, vagy egy nagyobb állományt töltünk le valahonnan, amikor elékezik a WiFi lekapcsolásának időpontja. Ilyen esetekben kellemetlen lehet, ha megszakad az internetkapcsolat, elvész a munkánk vagy az addig már letöltött adatmennyiség. Ezért van egy olyan lehetőség, hogy aktív WiFi-használat közben ne történjen meg annak kikapcsolása. Ha bejelöljük ezt, akkor az éjszakai energiatakarékos mód csak akkor kapcsol be, ha már nincs forgalom a rádiós hálózaton.
Csak amennyire szükség van
Egy vezeték nélküli hálózatnál nincs mindig szükség arra, hogy teljes erővel sugározzon. Ha közel vannak a csatlakoztatni kívánt készülékek, vagy nincs komolyabb akadály a router és a WiFi eszközök között, akkor kisebb energia is elegendő a hálózat üzemeltetéséhez. Sajnos a betonfalak nagyon rontják a jelet, így ha több szobán keresztül szeretnénk élvezni a vezeték nélküli hálózatot, akkor nem nagyon lehet csökkenteni a rádiójel erősségét. Ilyenkor azonban érdemes alapos mérésekkel meghatározni, hol van a router ideális helye. Ha már minden a helyén van, akkor megpróbálhatjuk csökkenteni a router által sugárzott jel erősségét.
A FRITZ!Box esetén 6 és 100 százalék között állíthatjuk a jelerősség értékét. Még ennél is tovább csökkenthetjük az energiafelhasználást, ha bejelöljük az erősség automatikus szabályozását az igényeknek megfelelően. Ilyenkor a router figyeli, hogy az éppen működő eszközök milyen távolságra vannak, és ehhez igazítja a rádiójeleket.
Fontos arra is figyelni, hogy olyan rádiócsatornát válasszunk, amit nem zavar másik WiFi hálózat. Most is érdemes a korábban már említett WLAN diagnosztikai programok valamelyikét használni, hogy megtudjuk, melyik WiFi csatorna szabad (vagy nem túl zsúfolt) a környékünkön. Ha sikerül ilyet találni, azon jóval kevesebb energiával is kiváló jelminőséget fogunk tudni elérni. Hagyományos WiFi routerek esetén a 2,4 GHz-es tartományban 13 csatorna közül választhatunk. Ez a tartomány sajnos meglehetősen zsúfolt (WLAN, Bluetooth, mikrohullámú berendezések), így ha a routerünk és a hozzákapcsolt készülékek tudják kezelni, akkor érdemes áttérni az 5 GHz-es sávra. Az IEEE 802.11a és IEEE 802.11n+a szabványt ismerő eszközök tudnak ezen kommunikálni. Itt 19 csatorna közül válogathatunk, és jóval kevesebb az egymást zavaró készülék is ezen a frekvencián.
Nemcsak a vezeték nélküli csatlakozásoknál tudunk energiát megtakarítani, hanem a routerhez Ethernet kábellel csatlakozó készülékeknél is. Beállíthatjuk ugyanis, hogy a 4 LAN portok csak akkor működjenek, amikor valóban szükség van rájuk. Az automatikus üzemmód azt jelenti, hogy csak akkor él az adott csatlakozás, ha a kábel másik végén bekapcsolt eszköz van. Az üresen álló csatlakozások és az éppen üzemen kívüli eszközök nem fognak feleslegesen fogyasztani.
Lássuk az eredményeket!
Ha optimálisan telepítettük a vezeték nélküli hálózatot és elvégeztünk rajta minden „zöld” beállítást, már csak az marad hátra, hogy meggyőződjünk róla, mennyivel kevesebb energia kell az üzemeltetéshez. Ezt a router kezelőfelületének Energy Monitor oldaláról tudhatjuk meg. Itt számszerűen és grafikusan is láthatjuk a router egyes részeinek pillanatnyi, és az elmúlt 24 órás átlag energiafelhasználását.
Ezek a maximális üzemmód százalékos értékeiként jelennek meg, így gyorsan meg tudjuk állapítani, hogy mennyit spóroltunk. A részletes adatokból azt is megtudhatjuk, hogyan takarékoskodott az energiával a routerben található CPU, mennyivel volt kevesebb a maximálisnál a WLAN hálózat üzemeltetésére fordított erőforrás, illetve milyen energiamegtakarítást értünk el a routerhez csatlakoztatott USB eszközöknél. A korábban leírt beállításokkal egy átlagos felhasználás esetén igen látványosan, 30–70 százalékkal csökkenthetjük az áramfogyasztást. Mindezt úgy, hogy a helyi hálózatunk felhasználói ebből semmit sem vesznek észre.