Az OLED neve egy rövidítés, „organic light emitting diode", vagyis lefordítva: szerves fénykibocsátó dióda.
Az OLED neve egy rövidítés, „organic light emitting diode", vagyis lefordítva: szerves fénykibocsátó dióda. A jövő technológiájának alapja egy szerves anyag, a működési elve pedig a szentjánosbogarak foszforeszkáló világításához vagy a tengerek mélyén élő világító halakéhoz hasonló.
Tudományos magyarázat
Nézzük, milyen tudományos magyarázat áll a működése mögött! A lumineszcencia olyan fénykibocsátás, amely nem hőközlés miatt bekövetkező gerjesztés következményeként jön létre. A biolumineszcencia kémiai reakció eredménye, a gerjesztett állapotba került elektronok rövid idő múlva fényleadás közben térnek vissza nyugalmi állapotukba. Ennek a jelenségnek a tudományos magyarázata egy francia tudós nevéhez fűződik. Raphael Dubios az 1800-as években figyelte meg egy kagylófaj vizsgálata során, hogy hideg vízzel oldva, világító folyadékot kap.
Meleg vízzel azonban nem működött a kivonat, vagyis nem világított. Kiderült, hogy a jelenséghez két különböző anyag jelenléte szükséges. Az egyik, ami a hideg és a meleg kivonatban is jelen van, a luciferin, a másik a katalizátor szerepét betöltő enzim, aminek a neve luciferáz. Nevüket a lucifer, fényhozó névről kapták. A reakcióhoz magnézium-ionra, ATP-re, azaz adenozin-trifoszfátra és oxigénre is szükség van. A folyamat során luciferin keletkezik. A többletenergiát fény formájában adja le a reakció, miközben nem keletkezik hő, az eredmény hideg fény.
Az OLED nagyon vékony, rugalmas anyagból áll, különböző alakú, méretű, színű, de áttetsző is lehet, miközben fényt bocsát ki. Számos felhasználási lehetősége van, ruhákon, bútoroknál, ékszereknél és különböző művészeti ágaknál. Az alkalmazásának csak a fantázia szabhat határt.
A 80-as években a tekercses változatát is felfedezték, ekkor készültek a füzérek, karácsonyi lámpasorok. A mai változatok már sokkal hosszabb életűek, hiszen a használati idejük ötszöröse a réginek, és persze sokkal hatékonyabbak, erősebb fényt bocsátanak ki. Már fehér színű OLED is létezik, amelyet a zöld, a piros és kék fényeket keverve állítanak elő.
Energiatakarékos fény
Manapság egyre hatékonyabb megoldásokat fejlesztenek, amelyek elsődleges célja az energia-megtakarítás a fény felhasználásánál. A fény magában az OLED organikus anyagiban keletkezik, nincs szükség olyan háttérvilágításra, ami mindig bekapcsolt állapotban van. A Sony egy évvel ezelőtt dobta piacra 27 cm képátmérőjű OLED televízióját. Szuper vékonyságával igazi csodának számított, hiszen 3 mm volt a legvékonyabb része, a távirányítója pedig mindössze 10 mm vastag volt.
Az ipar más területein is egyre jobban előtérbe kerül az OLED használata. Létezik például olyan hintaszék, amit egy lámpával építettek egybe. A szék előre hátra hintáztatásával mi magunk termeljük meg a szükséges energiát a világításhoz. Persze nem kell egész nap hintáznunk. Amikor nincs szükségünk fényre, az OLED lámpa kikapcsolható. Ekkor a termelt energiát elraktározza, és amikor este bekapcsoljuk, akkor a tárolt energiát fogja majd használni.
Olyan tükör is létezik például, ami csak azon a helyen sötét, ahol a sziluettünk megjelenik, a többi részen világít. Erre az ötletre épülhet a jövő hirdetőtáblája is, ami apró képpontokból áll.
Az e-olvasás területén is forradalmi lehet a változás, hiszen csak az a rész lenne világos a képernyőn, ahol éppen tartunk. A cél a minél energiatakarékosabb és olcsóbb megoldások fejlesztése, hogy a tömeggyártás is megoldható legyen.
Úgy tűnik, az OLED elterjedésének csupán az ára szab határt. Néhány éven belül azonban ez a probléma is megoldódik és akkor már semmi sem szabhat gátat annak, hogy mindenki élvezhesse az előnyeit, például a sokkal jobb minőségű képet, a kis méretet, és azt, hogy használata energiatakarékos és környezetkímélő megoldást jelent.