Ma már bárhová magunkkal vihetjük az internetet, kedvenc zenéinket, játékainkat és minden dokumentumunkat.
Ma már bárhová magunkkal vihetjük az internetet, kedvenc zenéinket, játékainkat és minden dokumentumunkat. Így ha megörülünk a tavasznak, és több napra elmegyünk kirándulni, vagy pár hónap múlva nyaralni indulunk, jó eséllyel sokak zsebében, táskájában fog ott lapulni az okostelefon vagy a zenelejátszó. Ha ez egy iPhone vagy éppen iPod Touch, és rendelkezünk a Novothink-féle Surge tokkal, akkor amiatt sem kell aggódnunk, hogy ahová megyünk, ott esetleg nem lesz lehetőségünk tölteni a készüléket. A Surge birtokában ugyanis ehhez nincs szükségünk másra, csak egy kis napsütésre.
Nem szép, de hasznos
A Surge – legalábbis az iPhone-hoz képest – nem nevezhető különösebben formatervezett darabnak, de ha valakit nem zavar, hogy jó egy centivel vastagabbá válik tőle a telefon, akár ki sem kell belőle vennie, használhatja tokként is. Az iPhone minden funkcióját kényelmesen elérjük akkor is (beleértve az USB csatlakozást is), ha rajta van a készüléken, ráadásul ilyenkor a Surge automatikusan tölti is a telefont.
Játék esetében két szempontból is praktikus megoldás: biztosabban fogható az iPhone és nem is merül le pillanatok alatt a játék hevében. Utóbbihoz persze az kell, hogy ne egy sötét szobában játszunk, hanem a szabadban (nem feltétlenül van szükség tűző napsütésre, de hát azért a napelemes töltőknek mégiscsak kell valamennyi fény).
Az sem elhanyagolható szempont, hogy a Surge-dzsel a hátán az iPhone gyakorlatilag a Surge-hoz mellékelt USB kábellel is csatlakoztatható egy számítógéphez, ha nem vittük magunkkal a telefon saját kábelét (a szinkronizálás is megy így).
A kütyü működése amúgy rémegyszerű. Ha feltöltjük az akkut USB-n keresztül, akkor onnantól kezdve amolyan hordozható töltőállomásként működik: amint csatlakoztatjuk a telefont, elkezdi azt feltölteni. Ha a feltöltés kész, akár le is vehetjük, és tovább használhatjuk nélküle a telefont. Így kvázi hordozható pót-akkuként is jól használható.
Ha viszont rajta hagyjuk a mobilt, és úgy helyezzük el, hogy legalább némi napsütés érje a hátsó panel celláit, akkor a Surge folyamatosan tölti az iPhone-t, amíg a napelem működik. Értelemszerűen nem szabad tűző napsütésnek kitenni a telefont, így bár a töltés szempontjából minden bizonnyal tökéletes lenne a homokos tengerparton, tikkasztó hőségben napozó készülék , ezt valószínűleg csak a Surge élné túl, a telefonnak nem használna. Viszont, ahogy már többször említettük, nem is kell tűző napsütésnek kitenni a napelemeket, hogy működjenek. Így ugyan tovább tarthat a töltés, de legalább épségben marad az iPhone is…
Ha a telefon feltöltődött, a Surge automatikusan a saját akkumulátorát kezdi el tölteni.
Mellesleg az is egy megoldás, ha telefon nélkül tesszük ki napozni a töltőt, hiszen a saját akkuját ilyenkor is feltölti, majd csatlakoztatáskor átadja az energiát a telefonnak.
A Novothink weboldalán lévő Solar Planner segítségével kikalkulálhatjuk, mennyi időt kell szánnunk a töltésre a különféle felhasználási módokhoz. 30 percnyi beszélgetéshez nagyjából két óra „napozás” szükséges. Ha emellett még pár óra zenehallgatást is beterveztünk estére, akkor napközben 3-4 órát kell töltenünk a Surge akkuját. Ez persze a derült égre vonatkozik, minél több a felhő, annál lassabban töltődik a cucc. Cserébe viszont akkor sem leszünk bajban, ha nincs konnektor a környéken, szóval megérheti türelmesnek lenni (várakozás közben örömmel tölthet el a tudat, hogy éppen teszünk valamit a környezetért is).
Sőt, a Solar Planner nemcsak a weben, hanem az iPhone-on is elérhető, ingyen letölthetjük az App Store-ból.
A Surge töltöttségéről, illetve működéséről amúgy LED-es visszajelzést is kapunk, ha megnyomjuk a hátulján lévő gombot. Piros vagy zöld fénnyel, több fokozatban mutatja a töltöttségi szintet, illetve azt, hogy van-e elég fény a napelemes töltéshez.
A Surge kapható iPhone-hoz és iPod Touch-hoz is. Előbbi kicsit vaskosabb darab, éppen ezért ízlés kérdése, hogy valaki állandóan a készülékén hagyja-e a töltőt. Némileg védi a telefont a külső behatásoktól, illetve ahogy azt már említettük, nekünk – különösen játék közben – kifejezetten „jó fogást” biztosított. Az iPhone dizájnos külsejét persze nem dobja fel különösebben, bár több különböző színben kapható.
A Surge körülbelül 20 ezer forintba kerül, és ennyit meg is érhet, ha gyakran van szükségünk az telefon akkujának töltésére olyan helyen, ahol éppen nincs csatlakozó, de akad némi napfény...