Tech hvg.hu 2010. április. 06. 16:59

Ígérgetésben a Jobbik vezet

Leginkább egymásról írnak a pártok a honlapjukon, de erejükhöz mérten igyekeznek a botránytémákat is meglovagolni - állapította meg az SPSS Hungary friss felmérésében. A Fidesz és az MSZP a BKV-ügyekkel foglalkozott, az MDF-nél a benzintender a kiemelt téma, náluk és az SZDSZ-nél emellett a frekvenciapályázat is előkelő helyen áll. Az LMP vesszőparipája a Balatonring volt. Bár a hírek számát tekintve csak az utolsó előtti a Jobbik, ám ígéretekről ők írnak a legnagyobb arányban, híreik 12 százaléka minősíthető ígéretnek.

A választások felé közeledve egyre aktívabbak a pártportálok, egyre több hírt jelentetnek meg. A pártok hírei nagyobbrészt (60 százalék) más pártokról szólnak. Különösképpen a KDNP, de az SZDSZ az MDF és az LMP is. A két nagy párt kölcsönösen sokat ír egymásról: a Fidesz az MSZP-ről és a kormányról mintegy 80 százalékban, illetve az MSZP a Fideszről több, mint 60 százalékban. Sem a Fidesz, sem a KDNP gyakorlatilag nem foglalkozott a Jobbikkal március közepéig. Az LMP viszont a Fidesszel nem foglalkozott.

 

A módszer
Hét politikai mozgalom honlapját vizsgálta az SPSS Hungary szövegbányászati módszerrel. 2010 január 1. és március 17. között összesen 1596 hírt és közleményt jelentettek meg a pártok a honlapjukon, ezeket értékelték ki gépi szöveganalízissel.

Az eredményeket az SPSS adat- és szövegbányászati eszközeinek együttes használatával állították elő.

A szövegbányászati feldolgozás során előállt egy hírekre specializált szótár, illetve egy téma meghatározó szövegbányászati modell, mely később újra felhasználható új hírek elemzésére is. Ugyanez vonatkozik az elemzés adatbányászati részére.

A pártok összességében 40 százalékban tesznek ki saját magukról és 60 százalékban másokkal kapcsolatos híreket - állapította meg az SPSS Hungary.

Vannak pártok, amelyek kiemelkedően nagy arányban írnak más pártokról, vagy más témáról, tehát nem saját magukról, saját „pártéletükről”. Az egyik ilyen a KDNP, ami talán nem meglepő, hiszen másik párttal együtt szerepel a választásokon, érthető tehát, ha például a Fideszről ír sokat. 50 százalékot meghaladó arányban ír másokról az SZDSZ, az MDF és az LMP is.

A két nagy párt kölcsönösen sokat ír egymásról: a Fidesz az MSZP-ről és a kormányról körülbelül 80 százalékban, illetve az MSZP a Fideszről több mint 60 százalékban. Beigazolódott az a korábbi felvetés is, miszerint a KNDP sok más párttal kapcsolatos híre a Fidesszel való kapcsolatának köszönhető, hiszen a pártokkal kapcsolatban megjelenített hírei közel 50 százaléka szól a Fideszről.

Érdekesség még, hogy a két jobboldali párt, a Fidesz és a KDNP alig-alig meri említeni a Jobbikot, ellentétben az SZDSZ-szel és az LMP-vel, akik legalább a hírek tizedében említik őket. Érdekes, hogy az LMP egyáltalán nem ír a Fideszről, annál többet azonban a kormányról és az MSZP-ről.

Az összes kormányon kívüli pártól elmondható, hogy portáljaikon legnagyobb arányban az MSZP-ről és a kormányról, valamint a Fideszről osztanak meg híreket.

Az ábrán a nyilak iránya mutatja, hogy ki kiről írt, a nyilak vastagsága és színe pedig a „kapcsolat” számosságát mutatja.
SPSS

Az ábra alapján a kormány az a téma, amelyről szinte minden párt ír hírt. A legerősebb kapcsolat eszerint is az MSZP és a Fidesz között van, ők írnak a legtöbbet egymásról. A Civil Mozgalom lóg ki a sorból, róluk nem ír senki és ők is csak az MSZP-vel kapcsolatban írnak.

 

Szövegbányászati technológia felhasználásával az SPSS meghatározta a hírek témáját. A feldolgozás alapja egy a politikai hírekre specializált szótár, mely körülbelül 15 ezer elemből áll.

A módszer
Hét politikai mozgalom honlapját vizsgálta az SPSS Hungary szövegbányászati módszerrel. 2010 január 1. és március 17. között összesen 1596 hírt és közleményt jelentettek meg a pártok a honlapjukon, ezeket értékelték ki gépi szöveganalízissel.

Az eredményeket az SPSS adat- és szövegbányászati eszközeinek együttes használatával állították elő.

A szövegbányászati feldolgozás során előállt egy hírekre specializált szótár, illetve egy téma meghatározó szövegbányászati modell, mely később újra felhasználható új hírek elemzésére is. Ugyanez vonatkozik az elemzés adatbányászati részére.

A választások, kampány a legnépszerűbb téma, az LMP kivételével az összes párt nagy arányban tesz ki ezzel kapcsolatos híreket. A legtöbb választással kapcsolatos hír a Jobbikhoz és a Civil Mozgalomhoz kapcsolódik. Érdekes, hogy a Fidesz is csak kb. a hírei 10 százalékában ír erről a témáról, közel annyit, mint a kormányról, de jelentős körülbelül 20 százaléknyi a közzétett nyilatkozatok száma. Az MSZP esetében már nagyobb a választások aránya a hírekben, és itt szerepelnek legnagyobb számban a támogatásokkal, fejlesztésekkel kapcsolatos hírek, ami így április 11-hez közeledve talán nem is meglepő.

Megnézték, konkrétan milyen aktuális ügyekről írnak, és megvizsgálták, milyen arányban írnak ígéretekről a pártok.

Aktuális ügyek esetén jellemzően a BKV ügyekről, a kopogtatócédula gyűjtésről, a frekvenciapályázatról illetve kisebb arányban egyéb témákról is írnak.

A párthonlapok erejükhöz mérten igyekeznek tematizálni a botránytémákban. Aktuális témákban főleg a Fidesz és az MSZP foglalkozott a BKV ügyekkel. Az MDF-nél kiemelt téma volt a benzintender, náluk és az SZDSZ-nél pedig a frekvenciapályázat is. Az LMP vesszőparipája a Balatonring volt.

A Jobbiknál és a Civil Mozgalomnál szembetűnő a kopogtató cédulákkal kapcsolatos hírek aránya. Sok témával foglalkozik a Fidesz és az MDF, legkevesebb, 2 témával pedig a Civil Mozgalom.
 
Vizsgálták a feltételes szerkezetek használatának („az ígéreteknek”) a gyakoriságát a híranyagokban. Ilyen szerkezeteket a Jobbik használt legnagyobb arányban az SPSS elemzése szerint.

 

Az ígéreteket a hírekben feltételes szerkezetű mondatok segítségével azonosították, például: „...a családokat erősítené”, vagy olyan szerkezeteket vettek figyelembe, ahol a jövőről, tervekről vagy programról írtak.

Bár a hírek számát tekintve csak utolsó előtti a Jobbik, az ígéretekről ők írnak legnagyobb arányban, a hírek 12 százalékában.

 

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?