Tech hvg.hu 2010. március. 31. 16:06

Az itthon is látott meteoritot találták meg Kassánál

A február 28-án Kassa térségében lehullott meteorit 12 darabját találták meg csillagászok a kelet-szlovákiai Felsőtőkés (Vyšný Klátov) közelében - adta hírül az Új Szó című pozsonyi napilap. A hirek.csillagaszat.hu szerint több darabot, összesen 64-et találtak. Emlékezetes, hogy itthon rendkívüli fényjelenséget keltett a meteorrobbanás, erről fotók is készültek, amelyek segítették a külföldi csillagászokat a maradványok felkutatásában.

Tizenkét meteoritdarab került elő a szlovákiai magyar újság, az Új Szó online kiadása szerint szerint. A legnagyobb 12 centiméteres és 2,19 kilós, a legkisebb 0,8 centis és 0,57 kilogrammos. A meteorit valószínűleg a Kassa (Košice) nevet viseli majd - mondta Juraj Tóth, a Komenský Egyetem munkatársa. A meteort Magyarországon is látták, erről korábban a hvg.hu is beszámolt.

A hirek.csillagaszat.hu szakmai oldal beszámolója némileg eltér a pozsonyi napilap értesüléseitől. Eszerint szlovákiai csillagászok magyarországi fényképfelvételek alapján kezdték keresni a meteorit darabjait. Két fénykép is készült itthon, amelynek alapján sikerült azonosítaniuk a becsapódási helyszínt.

Telkiből és Örkényből származó felvételek alapján a Cseh Tudományos Akadémia munkatársai, Jiri Borovicka és Pavel Spurný egy 3x6 km-es területet jelölt ki Kassa közelében, ahová leérhettek a robbanás után megmaradt törmelékek. A rétekkel és erdőségekkel tagolt dombvidéken március 20-án indult meg a meteoritok keresése. Cseh és szlovák csillagászok, illetve egyetemisták mellett magyar amatőrcsillagászok is kezdték átfésülni a könnyen megközelíthető réteket. Már az első napon sikerült két meteoritot is fellelni egymás közelében. Szennyezésektől mentes, tiszta, fekete felszínük és elhelyezkedésük láttán azonnal tudták a keresők, hogy meteoritot találtak.

Eddig 64 meteoritot találtak, amelyek össztömege 3,9 kilogramm, a legnagyobb darab 2,2 kilós, a legkisebb fél grammos. A Cseh Geológiai Szolgálat előzetes vizsgálata alapján H5 típusú kondritokról, vagyis kőmeteoritokról van szó, melyek mind annak a fél-egy méter átmérőjű meteornak a maradványai, amely február 28-án lépett be légkörünkbe, ám 20-25 kilométer magasan felrobbant és darabjaira szakadt.

Hirdetés