A Jupiter újabb rádiósugárzását fedezték fel
Eddig ismeretlen periodicitású újabb rádiósugárzást fedezett fel kutatók nemzetközi csoportja az osztrák tudományos akadémia űrkutatási intézetének (IWF) vezetésével.
A sugárzás forrásaként maga a Jupiter, de holdja, az Io is szóba jöhet - mondta hétfőn Helmut Rucker, az IWF tudományos igazgatója. Az már 1955 óta ismert, hogy a Jupiter rádióhullámokat bocsát ki. A sugárzás gyakorisága révén mérni tudták a Naprendszer legnagyobb bolygójának rotációs sebességét, amelyet korábban a bolygó gáznemű része miatt nem tudtak meghatározni.
Idővel egy második sugárzást is észleltek, ezt a főként hidrogén és hélium alkotta óriásbolygó holdja, az Io bocsátja ki. A most felfedezett sugárzás "új, harmadik a sorban, periodicitása pedig az eddig ismert két sugárzás között lehet" - mondta Rucker.
A rádiósugárzást a Stereo A és a Stereo B műholdak révén fedezték fel. A két műholdat eredetileg a Nap kutatására küldték fel a világűrbe, a Jupiter mintegy mellékesen került látókörükbe.
"A sugárzás mindkét műholdon nagyon szépen észlelhető, de még elemezni kell, honnan jön. Úgy tűnik, némileg a Jupiter területén kívülről" - fogalmazott az igazgató.