A bevezetőben említett országban valószínűleg soha nem lesz legális a fájlcsere, sőt előbb-utóbb valószínűleg a...
A bevezetőben említett országban valószínűleg soha nem lesz legális a fájlcsere, sőt előbb-utóbb valószínűleg a zenehallgatást is büntetik és mindenkinek füldugóval kell majd járnia az utcán, nehogy jogdíjmentesen jusson hallójárataiba egy-két dallam. De hagyjuk most az USA-t (aki mégis akar nevetgélni rajtuk, az ide kattinthat, akit komolyan érdekel az USA-szerzői jogvédelem-nagycirkusz, az pedig itt talál érdekességeket), s koncentráljunk inkább Európára. Pontosabban Spanyolországra.
Jesus Guerra egy bártulajdonos, aki imádja a zenét. Éppen ezért szabadidejében egy weboldalt üzemeltet, ahol linkek találhatók, az eDonkey fájlcserélő hálózaton található filmekre és zenékre. Persze Spanyolországban is van „Artisjus”, csak náluk az SGAE (Sociedad General de Autores y Editores) névre hallgat a szervezet. A SGAE (valószínűleg az amerikai RIAA sikerein felbuzdulva) úgy érezte itt az ideje, hogy ők is lépjenek, így perbe fogták az oldal üzemeltetőjét. A fő indok az volt, hogy a szóban forgó oldalon csak úgy hemzsegnek az illegális tartalmakra mutató linkek, DVD-rippek, MP3 albumok, miegymás.
Guerra azzal védekezett, hogy egyrészt semmilyen konkrét tartalmat nem kínál (a PirateBay is ezzel védekezett, de náluk nem vált be) csupán linkeket, mint bármely más kereső. Ráadásul az oldal teljesen non-profit, így Jesus nem jut haszonhoz az üzemeltetéssel.
Látva a Piratebay ellen lezajlott és a Rapidshare ellen induló pereket (de még sorolhatnánk) az ítélet szinte biztosnak látszott, ekkor azonban váratlan fordulat történt. A bíróság, illetve az ügyben eljáró bíró (Raul N. García Orejudo) úgy tűnik elég széles ismeretekkel rendelkezett az internet illetve fájlcsere terén. Rövid, ám velős ítélethirdetése ugyanis azt tartalmazta, hogy „A P2P hálózat, csupán az internet felhasználók között zajló adatcsere egyik formája, így nem sérti és nem is sértheti a szellemi termékek védelméről szóló törvényt.”
A bíró kifejtette, hogy a linkek, vagy adatokra mutató közvetlen linkek közlése nem keverendő össze a jogvédett tartalom „utánközlésével”, a linkek közlése a szólás- és internet szabadság egyik alapelve ezért nem büntethető; még abban az esetben sem, ha a link mögött valóban jogvédett tartalom van. Az ítélet teljes egészében itt tekinthető meg (PDF formátumban).
Jesus Guerra elégedett az ítélettel és elmondása szerint tovább fogja szolgáltatni oldalán a filmekre és zenékre mutató linkeket.
Spanyolországban nem ez az első ilyen eset. A legtöbb bírósági döntés pontosan az ellentéte annak, ami mondjuk Amerikában születne. Tavaly szintén pert indítottak egy felhasználó ellen, aki több mint 3000 filmet töltött le, a bíróság azonban felmentette, mivel a felhasználó nem jutott anyagi előnyhöz a letöltésekkel, a filmeket csupán saját szórakoztatására töltötte le.