Aki nemrég váltott okostelefonra, valószínűleg egyre lelkesebben fedezi fel, mit tud a készüléke. Azzal is szembesül ugyanakkor, hogy minél többet használa a különböző funkciókat, annál hamarabb lemerül az akkumulátor. Ez ellen lehet tenni.
A hagyományos mobilkészülék egy töltéssel akár három napig is bírja, ám az okostelefonok minimum naponta igénylik, hogy feltöltsék őket – ha nem gyakrabban. Ha valaki reggeltől folyamatosan használja az eszközt, az is előfordulhat, hogy délután kettőkor már lemerül.
Az akkumulátorok teljesítményének fizikai korlátait a New York Times cikkében sem sikerült varázsszóra kitolni, ajánl viszont praktikus megoldásokat, melyek segítenek optimalizálni készülékünk egyes funkcióit. Akár órákban is mérhető üzemidőt spórolhatunk, ha ezekre odafigyelve mobilozunk.
Hálózatok keresése
A Bluetooth eszközök és Wi-Fi hálózatok folyamatos kapcsolatot igényelnek a készülékek között. Ha nem használjuk a Bluetooth headsetünket, vagy kiértünk a hotspot által lefedett területről, érdemes ezeket a funkciókat kikapcsolni, így készülékünk nem keresi folyamatosan a kapcsolatot, a leválasztott eszközzel.
Mobiltelefonok esetében is érdemes a 3G szolgáltatást kikapcsolni, ha olyan helyen vagyunk, ahol a lefedettség nem megfelelő. Így a lassabb, de stabil EDGE hálózaton keresztül csatlakozunk az internethez, készülékünk pedig nem próbál folyamatosan 3G hálózatot keresni, ezzel jelentős üzemidőt takaríthatunk meg. Ha készülékünk rendelkezik 'Airplane' móddal, végső esetben minden mobil funkciót lekapcsolva spórolhatunk az üzemidővel, így viszont csak a hálózatot nem igénylő alkalmazásokat tudjuk használni.
Push és állandó kapcsolatot igénylő alkalmazások
A levelezést, és más üzenetküldő szolgáltatások jelzéseit készülékeink megadott időközönként automatikusan, vagy Push funkció segítségével azonnal kérdezik le a hálózatról. Ezeket a szolgáltatásokat kikapcsolva, vagy ritkább lekérdezéssel is értékes órákkal növelhetjük a készenléti időt. Üzeneteinket manuálisan letöltve, maximalizálhatjuk az üzemidőt.
Fény - és hangerő
Minél nagyobb fényerőn használjuk a készüléket, az annál jobban csökken az üzemidő. Gyengén megvilágított helyiségekben érdemes a fényerőt is visszavenni, a kijelzőt így is megfelelően tudjuk majd olvasni. Maximum fényerőre csak erős napfényben, vagy ellenfény mellett van szükség. Érdemes a készüléken az automatikus fényerő állítást is bekapcsolni, ami a környezeti fényhez igazítja a kijelzőt.
Ugyanez vonatkozik a hangerőre is. Ha telefont vagy laptopot mp3/videó lejátszóként alkalmazzuk, ne a beépített hangszórókat, hanem fülhallgatót használjunk, azt is minél alacsonyabb hangerőn.
Mítoszok és legendák
A mai korszerű Lithium-ion telepek a közhiedelemmel ellentétben tetszőleges töltöttségi szint mellett "rátölthetők" - nem kell aggódni, hogy a teljesítmény csökkenne. Az ilyen elemek is veszítenek idővel az eredeti teljesítményükből, típustól függően 300-500 újratöltés után érzékelhető komoly csökkenés az üzemidőben.
A töltőn felejtett Li-ion akkumulátor nem károsodik. A töltés végeztével a folyamat megszakad, a telep pedig megőrzi eredeti teljesítményét (a gyári élettartam idejére). A legtöbb gyártó mégsem javasolja, hogy mobil eszközünket folyamatosan hálózati áramforrásról használjuk. Ha huzamosabb időre fiókba rakjuk készülékünket, érdemes 50% körüli töltöttségi szinten tartani, így tolható ki leginkább élettartam.
A régebbi: NiCd, NiMH típusú akkumulátorok jellegzetessége, hogy "megjegyzik" töltöttségi szintjüket, és újratöltésenként, folyamatosan veszítenek élettartamukból, valamint állandó töltés mellett is károsodhatnak. A batteryuniversity.com táblázataiból tájékozódva az ilyen típusok teljesítményén is javíthatunk.