2010. március. 09. 07:57 MTI Utolsó frissítés: 2010. március. 09. 07:31 Tech

Robin Hood uzsorás volt?

Robin Hood nem olyan önzetlen, mint a róla élő legendákban. Ezt állítja egy új könyv a XII. századi angol útonállóról. Szerzője a brit John Paul Davis, aki szerint Robin Hood ugyan rabolt a gazdagoktól, de afféle hitelcápaként is ténykedett: a megszorultaknak kamatra kölcsönzött.

Robin Hood: az ismeretlen templomos - ez Davis könyvének címe, arra utalón, hogy Hood tagja volt a templomos lovagok idővel nagyon meggazdagodott rendjének, amely valóban folytatott pénzügyleteket. (A rend, amelyet eredetileg a szentföldi zarándokok védelmezésére alapítottak és szegénységi fogadalmat tettek tagjai, bő 200 évig létezett hivatalosan, IV. Fülöp francia király csapott le rá 1307-ben, és számolta fel jogilag 1314-ben.)

Davis feltételezését a legrégebben megjelent Robin Hoodot említő írásos műre, egy balladára alapozza. Abban Hoodtól kölcsönt kér egy lovag, aki eladósodott egy apátnál. Kap kölcsönt, miután Hood megkérdezi tőle, van-e kezese. A 400 font hitelt Little Johnnal utaltatja ki Robin Hood egy év "futamidővel". Ez hatalmas összeg volt, akkora, hogy - Davis szerint - nem lehetett egy útonálló saját kincstárában, szervezetnek kellett állni mögötte.

A balladában egyébként Robin Hood ellopja - méghozzá személyesen - az apát pénzét, hogy ezzel büntesse kapzsiságáért, amikor pedig a lovag visszatér, hogy rendezze adósságát, nem fogadja el a pénzt, mondván, már megkapta, kétszeresen helytelen lenne "bevételeznie".  Helen Phillips, a Cardiffi Egyetem angol irodalom professzora szerint a balladában a hangsúly Robin Hood nagylelkűségén van, nem pedig a hitelezés aktusán.


 

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.