A gleeBox egy ügyes kis plug-in, amelyet a Firefoxhoz vagy a Chrome-hoz használhatunk, és amely lehetővé teszi, hogy...
A gleeBox egy ügyes kis plug-in, amelyet a Firefoxhoz vagy a Chrome-hoz használhatunk, és amely lehetővé teszi, hogy kényelmesen tallózzuk a honlapok tartalmát, anélkül, hogy az egérért nyúlnánk. Ha valahol, akkor itt a kényelem persze teljesen szubjektív, mindenki döntse el maga, hogy mit gondol róla. A gleeBox mindenesetre itt van, és ingyen letölthető bárki számára, aki ódzkodik az egértől.
A használata rendkívül egyszerű: miután telepítettük a fentebb említett két böngésző közül a szívünkhöz közelebb állóba, a plug-int az Alt + G (Macen a CMD + G) kombinációval aktiválhatjuk. Ezután a megjelenő, igazán minimalista megjelenésű szövegbeviteli „csíkban” adhatjuk ki az utasításainkat.
Ha például elkezdünk beírni egy szöveget, a program kijelöli azokat a linkeket az adott oldalon, amelyek tartalmazzák a begépelt kifejezést, részletet. Ha Entert nyomunk, az felér a kijelölt linkre kattintással. Ha több link is megfelel a kritériumnak, akkor a Tab/Shift+Tab gombok nyomogatásával lépkedhetünk a számunkra megfelelőig. Ha odaértünk Enter, ha meggondoltuk magunkat, akkor Esc. Ennyi! Nem bonyolult!
Persze ennél összetettebb dolgokat is kérhetünk a programtól. A !shorten utasítás például rövidíti az éppen olvasott oldal linkjét, amelyet azután vágólapra másolhatunk. A !tweet utasítással pedig beilleszthetjük a linket Twitter oldalunk beviteli mezejébe.
Ha a felkiáltójel után (!) tetszőleges szöveget írunk, akkor a program megkeresi a könyvjelzők között ugyanazt a szót, és már nyitja is a kívánt oldalt.
A :tube hvgtechline utasítással előkerestethetjük vele a Youtube-ról az összes Techline.hu videót (vagy amit szeretnénk, csak a keresendő kifejezést kell megváltoztatnunk), a :fbshare $ utasítással pedig megoszthatjuk a Facebookon az éppen olvasott cikket.
A *a kijelöl minden linket az oldalon, amelyek között aztán a Tab/Shift+Tab gombokkal válogathatunk, a ?img pedig a képeket jelöli ki, így azok között is ugrálhatunk kedvünkre a Tab billentyű segítségével.
A gleeBox rengeteg utasítást tartalmaz, a teljes lista itt található meg (angolul). Egészen extrém dolgokat is csinálhatunk vele (például PDF fájlt generálhatunk az éppen nézett oldalból a :site2pdf $ utasítással és hasonlók).
S hogy mindez mennyire hasznos? Nos, ennek eldöntését olvasóinkra bízzuk. Kipróbálni viszont érdemes, mert ha nem is fogunk teljesen átszokni a használatára az egér helyett, rengeteg olyan eset van, amikor jól jöhet, sőt kifejezetten kényelmesnek bizonyulhat a használata.