2009. december. 28. 15:21 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. december. 28. 15:20 Tech

Január közepétől csak a 11 jegyű mobilszám használható

Január 16-tól a mobiltelefon-számokat csak a teljes formátum, azaz mind a 11 számjegy tárcsázásával lehet hívni, ezért a Nemzeti Hírközlési Hatóság (NHH), a Hírközlési Fogyasztói Jogok Képviselője (HFJK) és a három mobilszolgáltató azt javasolja, hogy minden felhasználó már korábban írja át készülékében a hét számjeggyel tárolt hívószámokat.


Az MTI-hez hétfőn eljuttatott közös közleményükben kiemelték: január 16-tól csak a teljes, azaz a belföldi előhívó, hálózatkijelölő szám és előfizetői szám formátum megadásával lehet majd SMS-t és MMS-t is küldeni.

A közleményben rámutattak: január 16-tól a hét számjegy használata esetén a hívás sikertelen lesz, illetve az így küldött üzenetek nem érkeznek meg a címzettekhez. A sikertelen hívási kísérletről hangbemondással tájékoztatják az előfizetőket, míg a csak hét számjeggyel küldött SMS-ek és MMS-ek nem fognak megérkezni a címzettekhez.

A szolgáltatók szerint az a legegyszerűbb, ha az előfizetők a telefonkönyvben tárolt hétjegyű hívószámokat kiegészítik a +36 azonosítóval és a hálózat kijelölő 20-as, 30-as vagy 70-es számmal.

A Pannon, a T-Mobile és a Vodafone előfizetéseinek száma most együttesen közel 12 millió, és ez a szám a következő években várhatóan tovább nő majd: a rendelkezésre álló kiosztható hívószámok azonban korlátozottan állnak rendelkezésre, ezért szükség van a 11 számjegyes mobilszámok bevezetésére - mutattak rá közleményükben a szervezetek. Mivel megszűnik a hálózaton belüli hét számjegyes hívás és üzenetküldés lehetősége, újabb számmezők szabadulnak fel.

A hívószámok tárcsázásának változásával a mobilszolgáltatók közel 6 millió telefonszámmal bővíthetik az általuk használható számmezőt. Január közepe után, a mobilszolgáltatók által kiadott hétjegyű előfizetői számok 0-val, vagy 1-gyel is kezdődhetnek majd, míg jelenleg a mobilszámok csak a 2000000–9999999 tartományból használhatók.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?