2009. december. 18. 06:30 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. december. 18. 20:33 Tech

Az évtized legnagyobb keresései és a ki-mi-hogyan játék

Hogyan néz ki a világ, ha a Google keresési listái szerint tekintünk vissza az elmúlt évtizedre? 2001-ben az egész világ terroristáktól rettegett, 2002-ben egy olyan mutáns volt a legkívánatosabb férfi, aki tapadós hálót lőtt ki a csuklójából, 2006-ban pedig a világ többsége megkérdezte, mit jelent az, ha fűvel-fával összefekszünk. Körképünk következik az elmúlt évek keresőszavairól.


2001: képzelt férfiak, terror és a warez éve
Tragédiát tükröz az év egésze: szomorú, terrorizmussal fémjelzett keresztmetszetet ad a World Trade Center ikertornyainak összedőlése (3.), az erről legátfogóbb tájékoztatást nyújtó CNN (2.), a világ legveszélyesebb terroristájaként, ugyanakkor az év második legnépszerűbb férfijaként elkönyvelt Osama bin Laden (7.), a talibánok (9.) és az afganisztáni események (11.), a lépfeneveszély (5.) vagy éppenséggel az amerikai zászló (14.). Az, hogy az év leggyakoribb kulcsszava (és egyben az év legkeresettebb férfija) Nostradamus lett, egyaránt jelzi a Google-felhasználók talajvesztését és biztonságuk összetört illúzióját, valamint azt, hogy a nők jobban bíznak az évszázados igazságokban, kortárs érdeklődést Eminem, Jacko vagy Howard Stern iránt mutatnak csak igazán. Harry Potter be sem kerül az év férfijai közé, cserébe elviheti az év negyedik helyét (és egy nettó 974 millió dolláros hasznot) a huszas toplistán.


2001 a Tudomány rovat szerint
Elindul a Wikipedia. A Google magábaolvasztja az internetes fórumok alapját, a Usenetet. Boltokba kerül a Mac OS X operációs rendszer. Bezárja kapuit a net egyik első tartalomszolgáltató oldala, a suck.com. Megszületik Cc, a macska, a világ első klónozott háziállata.
Az év legkeresettebb nője az éppen harmadik albumát publikáló Britney, ezen a listán szerepel a kritikus repülőgépbalesetben elhunyt énekesnő, Aaliyah (5.) és az év sportkereséseit vezető Anna Kournikova (8.) is. A legnépszerűbb zenekarok listájában nincs újdonság, a felsorolást a Beatles, a U2 és az N'Sync vezeti. A Zeitgeist ebben az évben külön kiemeli a legkedveltebb mp3-as zenei szolgáltatások témakörét is, ami érthető: a Napsterre ugyanis ebben az évben csapnak le a lemezkiadók, a listában szereplő kliensekkel (Kazaa, Bearshare, Limewire, GNUtella) viszont érdekes módon a mai napig találkozhatunk. Az év legkedveltebb termékeinek listáját a Microsoft vezeti az XBOX játékkonzol és a Windows XP kettősével, a legnépszerűbb játék pedig a Counterstrike, rögtön alatta a lányok által kedvelt The Sims.


2002: kedves mutánsok vidám lányokkal
Zenészektől és videojátékoktól hemzseg a leggyakoribb keresőszavak listája: az év leghipnotikusabb, a zeneipari termékek átlagminőségét ugyanakkor módszeresen leminősítő triója, a Las Ketchup (14., meglepő módon) mellett a női énekesek domborítanak: Shakira (2.), Avril Lavigne (5.) és Pink (17.) mellett Eminem (7.) az egyetlen férfi, aki ugyanakkor az év legkeresettebb zenészeként és férfijaként könyvel el a Zeitgeist - mindehhez valószínűleg annak is köze van, hogy ebben az évben kerül a mozikba a rapper által fémjelzett, jó kritikákat kapott 8 Mile is (az év 7. legkeresettebb filmje). Az év legkeresettebb fogalma (szava, dolga) és mozifilmje egyszerre Peter Parker, azaz a Pókember, ha stílszerűen Zeitgeist-listát nézne, akkor a legkeresettebb nők közül Jennifer Lopezt, Britney-t, Shakirát, Halle Berry-t vagy Jennifer Love Hewittet választhatná magának.


2002 a Tudomány rovat szerint
Hollandia legalizálja az eutanáziát. Az Odyssey műhold elkezdi feltérképezni a Mars felszínét, majd vizet talál. Megszületik a Mozilla Firefox. A világ 13 DNS rootszerveréből kilencet megbénítanak egy DDoS-támadás során.
Hemzseg a top20-as lista a számítógépes játékoktól: az Elder Scrolls: Morrowind (9.), a Warcraft 3 (10.), a Dungeon Siege (12.), a Neverwinter Nights (14.) és a Battlefield 1942 (16.) előrevetíti a későbbi éveket, amikor majd meghalljuk: a játékipar erősebb, immerzívebb élményt tud adni a filmeknél, érdemes egyúttal arra is felfigyelni, hogy az öt játékból négy a fantasy irányába húz. Az évben a legkeresettebb technológia az mp3, az SMS és a WinZip tömörítő, a legkedveltebb úticélok listáját pedig Párizs, Kanada és New York vezeti. A Google Zeitgeistben megjelenő képkeresési, illetve különböző országokra lebontott listák élén Britney Spears áll.


2003 a Tudomány rovat szerint
Eltűnik a világ szeme elől a Pioneer 10. Sikerül feltérképezni az emberi géntérkép 99%-át. Világrajön Prometea, az első klónozott ló. Kína embert küld az űrbe a Senzsou-5 fedélzetén. Líbia atombombát gyárt.
2003: tragédiák és könnyed rajzfilmek között félúton

Az előző két év olvasztótégelyének is tekinthetjük ezt az évet: a keresőszavak listáját Britney, Harry Potter és a Mátrix vezeti, a legnépszerűbb hírek az iraki események, Laci Peterson és Kobe Bryant személyéhez fűződnek. Az év legkiemelkedőbb eseményei között tartja számon a keresőcég a decemberi kaliforniai földrengést és a Columbia űrrepülőgép februári tragédiáját, illetve a SARS-pánikot, de kiemelik még a Roland Garrost, az év eleji Mardi Gras-ünnepet, valamint a Mátrix-széria második részének megjelenését is. A kedvenc férfiak és nők stabilan tartják magukat a világ internetezőinek libidójában, a nevüket is felesleges újra leírnunk, a keresőóriás pedig külön kiemeli ebben az évben a legnépszerűbb japán rajzfilmeket is: az animék között toronymagasan az itthon is ismert sorozatok járnak élen, például a Sailor Moon, a Yu-Gi-Oh vagy a Dragonball Z.


2004: a bolygó bosszút áll (amúgy, a dolgos szórakozás éve)
Az év, amikor többet tudhattunk meg a szabadidős elfoglaltságokról: a világ legkedveltebb szabadidős tevékenységeinek listáját a pókerezés, az airsoft és a mountain bike vezeti, az emberek fantáziáját - legalábbis ami az utazási célokat illeti - Franciaország, Kína és India izgatja, ha pedig enni kell, akkor pizzát, szusit és péksüteményt fogyasztanak a legszívesebben (csak ezek után jönnek a kínai és az olasz konyha remekei). A világ kedvenc sorozata és képregénye témakörben, bár az előző oldalon nem említettük, még mindig a Simpson-család vezet, az év kedvenc sportolója pedig David Beckham lett. Az olvasó, ha eddig figyelmes volt, már most kitalálhatja, ki a világ legkedveltebb nője, férfi párja Orlando Bloom (aki ebben az évben éppen a Trójában alakít)

2004 a Tudomány rovat szerint
Stephen Hawking helyesbít: mégiscsak ki lehet nyerni információt a fekete lyukakból. Két elemmel bővül a periódusos táblázat: az ununtriummal (113) és az ununpentiummal (115). Négy kilogrammos meteorit csapódik egy új-zélandi házba.
Ha már filmeknél tartunk: a mozik az év csupán második leggyakoribb szórakozási lehetőségének számítottak a gyógyfürdők és a nightclubok között (a kocsmák csupán a negyedik helyre szorultak), a világ leggyakrabban keresett ruhadarabja a bikini volt, de kiemelkedő a lista ötödik helyén található falatnyi fekete ruha, illetve a hatodikra szorult poncsó is. Az év legnépszerűbb közszereplője George W. Bush volt, mögötte nem sokkal lemaradva Janet Jackson, aki politikai karrier helyett csak mellbimbóját villantotta ki véletlenül a Super Bowl döntőjének szünetében, élő adásban.



2005 a Tudomány rovat szerint
Megjelenik a fiatalok életében a Microsoft új konzolja, az Xbox360, illetve a YouTube, aminek hatására pár éven belül már különleges YouTube-néző házibulik alakulnak ki, mert részegen beszélgetni fárasztó, kamu videókat nézni becsípett útépítő munkásokról és vasút alá fekvő tinikről viszont nem az. Mindeközben Párizsban sikerrel zárul az első arcátültetés, valamint lehet regisztrálni .eu domaineket is, igaz, ez mostanában már nem számít annyira felkapottnak.
2005: a természet nem tágít

A Zeitgeist összeállítói szerint 2005 a pusztító természeti katasztrófák éve volt:a 2004 decemberében pusztító, a Richter-skálán kilences erősségű földrengést követő cunamit több pusztító hurrikánasszony (Rita, Katrina, Wilma) követte, illetve csökkenő erősségű földrengéseket tapasztaltak Szumátrán és Kasmír térségében. A madárinfluenza értelemszerűen az év második felében csúcsosodik ki a grafikonokon. Az év legnagyobb keresései a londoni bombatámadásra (a híreket főként a CNN és a BBC oldalain keresik), II. János Pál pápa, illetve Rosa Parks halálára, valamint a tömegpusztító fegyverek kifejezésre irányultak. Az mp3 népszerűsége töretlenül halad előre, ebben pedig semmiféle előreugrást nem jelent az iPod Nano és a video iPod bejelentése, a Wikipedia viszont töretlenül halad előre az ismertségben, a nap végén pedig elégedetten sóhajthatunk fel: az internetező közeg jobban szereti a Star Wars univerzumban a felkelőket, mint a birodalmiakat és Yoda hagyományos bölcsességeit is jobban kedvelik a Skywalker-famíliánál.



2006 a Tudomány rovat szerint
Leminősítik a Plútót, már nem számít bolygónak. Gejzíreket fedeznek fel a Szaturnusz egyik holdján. Fellövik az első brazil űrhajóst. A Google megveszi a YouTube-ot potom 1.65 milliárd dollárért. Megjelenik a boltokban a Nintendo játékkonzolja, a mozgásérzékelős irányítóval felszerelt Wii.
2006: a csendes visszahúzódás éve

Higgadt évnek tünteti fel 2006-ot a Zeitgeist, amelyben egy súlycsoportban jelenik a világ leggyakoribb keresései között a szexvideójával lebukott Paris Hilton, a Karib-tenger kalózai második részével arató Orlando Bloom és a rák. Csúcskeresésnek számít a közösségi oldalakat megcélzó bebo és myspace. A Google mégis azzal aratja talán a legnagyobbat - és egyúttal azzal tud legjobban embertársaink elméjébe túrni, hogy toplistát állít fel a mi a..., ki a... és a hogyan kell... kérdésekből. A világon az emberek a legjobban azt akarták megtudni, hogy kicsoda Borat, Hezbollah és az EU, a what is kérdések esetében szinte csak amerikai gyógyszereket céloztak meg, szerették volna megtanulni a podcast-készítést, a sikoltozást, a levitálást, de szerepel a listán a forgórúgás elsajátítása is. Az év leggyakrabban keresett definíciója a promiszkuitás.


2007: a lendület éve
Tavalyelőtt indultak be igazából a közösségi oldalak, derül ki a Zeitgeist trendelemzéséből, aki nem a hi5 vagy a facebook, netán a badoo iránt érdeklődött, az a videomegosztók (dailymotion, youtube) vagy a second life értékeit kereste, az év leggyakoribb keresőszava pedig az iPhone volt. Ha már technikáról van szó: az év végére a Wii játékkonzolos keresések rakétaként lőnek ki a hasonló témák közül, a HD-DVD pedig látszólag keresettebb termék lesz, mint a Blu-Ray (erről persze 2008 februárjában jelentik majd ki a híroldalak, hogy mindentől függetlenül a Blu-Ray lesz a nyerő formátum - a hivatalos verzió szerint a Time-Warner ezt válaszotta az amerikai filmforgalmazás jövőjeként, más nyelvek inkább azt rebesgetik, hogy a pornóipar válaszotta ezt).


2007 a Tudomány rovat szerint
Megjelenik az emberiség életében az iPhone és a H5N1. 89 év után újra esik a hó Buenos Airesben. Lehetséges őssejteket gyártani őssejtek nélkül: csak bőrsejtek kellenek hozzá és négy gén manipulálása. A Phoenix űrszonda megindul a Mars északi sarka felé. A Burj Dubai a világ legmagasabb épülete.
A csengőhangok között csak második a Jack Bauert és a CTU terrorelhárítóit idéző "24-csörgés", az első az az ún. mosquito ringtone, amiről úgy hírlik: roppantul idegesítő frekvencián szól és csak a fiatalok hallják, az idősek már nem. Az év legkeresettebb dalszövege (így vélhetően a legsikeresebb száma is) Rihannától az Umbrella, csak negyedik helyen végeznek az új amerikai tinirock-reménység, a Paramore szövegei. A 2006-ban indított ki-mi-hogyan sorozat gyönyörű mélyrepülést ér el: az emberekre rátör a vallásos tudatlanság és azt akarják megtudni, hogy kicsoda Isten (1.), Sátán (10.) és Jézus (4.), a tréfásabb kedvűek pedig azt, hogy ki telefonál (7.). Valószínűleg Haddawaynak köszönhetjük azt, hogy még mindig a szerelem mibenlétét keresik az internetezők, emögött lemaradva következik az autizmus és az RSS. Tanulni sosem szégyen: ebben az évben az emberek csókolózni, flörtölni, kötni és rajzolni szeretnének főként, de az internetezők egy (gondoljuk, hogy) prominens százaléka a levitáció elsajátítását kezdeményezte. 

2008 a Tudomány rovat szerint
Sikerrel landol a Twitteren elhíresülő marsi űrszonda, a Phoenix. Több bejelentést tesznek az LHC részecskegyorsítóval kapcsolatban, ami gyorsan meg is hibásodik. Sor kerül az első kínai űrsétára és az első űrhajós nélküli indiai űrjármű fellövésére, eközben a Földön egy extra szökőmásodpercet iktatnak be.
2008: a világ szeme önmagára fordul

A Google-keresések legjava a pénzügyi válságot, az ezekkel kapcsolatos kifejezéseket, illetve az amerikai elnökválasztást érinti, a listák tetején az időközben szexszimbólummá avanzsált Sarah Palin, Peking és a facebook login szerepel. Erre az évre tehető az, amikor az emberek elméje hihetetlen javulást eredményez és mindennapi, élő emberekre keresnek rá a ki-mi-hogyan játékban, az első három helyen például Obama, McCain és Palin szerepel és valahol vágyaink is tisztulnak, idén már főként csókolózni, írni és főzni szeretnénk megtanulni, alliterálni viszont biztosan megtanultunk, mert a kedvenc koktélok listájának első négy helyén a martini, mojito, margarita, manhattan kombináció szerepel. Aki kényelmében dől el otthon és szeretne valami apróságot enni, az fagyival kezdi, a válogatósabbja pedig chilivel vagy spagettivel folytatja. Ennek ellentétpárja is van: aki inkább mozogna, az a gimnasztikával kezdi, ezt az úszás, a foci, a tenisz, illetve a kosárlabda követi. A közösségi oldalak listájának élére a Facebook kerül, a második helyre szorult MySpace után viszont az itthon főként spam-akcióiról elhíresült hi5 következik.

Nem.
Az egyetlen év, amelynél azt mondjuk: ez még elevenen él az olvasók emlékezetében, olvassanak vissza.
2009: egy furcsa és szomorú esztendő

Idén már nem akarunk levitálni, de annál trendibb az otthon elkészített halloweeni jelmez, bébiétel és kutyaeledel, derül ki a Zeitgeistból, az év legkeresettebb receptje pedig a chili lett, a gazdasági válság és Obama egészségügyi reformja a listák élén végezte, az év legnézettebb trailjerje címet pedig az itthon is sokat vitatott, de ne annál ismertebb Twilight: New Moon vitte el. Az év sajnos nem szűkölködött szerencsétlen halálesetekben: el kellett búcsúznunk Michael Jacksontól csakúgy, ahogyan David Carradine-től, Farrah Fawcettől, Patrick Swayzetől és Les Paultól is. Az év legtöbbett keresett dalszövegét Lady Gaga írta (a Pokerface-ről beszélünk éppen), érdekes módon viszont a H1N1 egyáltalán nem szerepel a kimutatásokban.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?