Suttogó hálózatot alkotnak növényeink
Ugyanolyan rokonsági viselkedési mintákat figyelhetünk meg a növényeknél, mint az állatoknál, állítja a McMaster University egyik biológusa. Vizsgálatai egybevágnak az elmúlt évtizedek növénykutatásaival, a tudományos élet viszont szkeptikus - írja a Wired.
Egyes növényeknek van szociális életük, rokonaik jelenlétében pedig "figyelmesebben" viselkednek, mint a genetikailag tőlük távolabbra lévő egyedek közelségében - állítja Susan Dudley, a McMaster University biológusa. Míg azt eddig is láthattuk, hogy egyes növények jobban vagy kevésbé tudnak hozzájutni bizonyos természetes erőforrásokhoz, abba sosem gondoltunk bele, hogy ennek lehet-e bármilyen rokonsági vagy "szociális" oka. Az American Journal of Botany novemberi számában publikált tanulmányban Dudley azt részletezi, hogy az Impatiens pallida sokkal kevesebb energiát fektet gyökereinek növesztésébe, ha rokonai veszik körbe, a genetikailag távol álló egyedek között viszont olyan gyorsan növeszti gyökereit, amennyire csak tudja.
Az elmúlt évek növényvizsgálatai során megfigyelhettük, hogy az egyes fajok miként védik magukat, gyártanak méreganyagokat, koncentrálják erőforrásaikat saját immunrendszerük erősítésére - mindez egyértelmű kémiai kommunikációt fed fel a növényvilágban. Dudley azt állítja: ha a növények viselkedését az állatvilágra vetítenénk rá, akkor a rokonsági kapcsolatban lévő egyedek élőhelyükön megosztják egymással az ételt és italt. A biológus minderről 2007-ben is beszámolt egy tanulmányában, amikor ugyanezt a folyamatot írta le a keresztes virágúak családjába tartozó, tengerpartokon élő cápamustár (Cakile edentula) esetében is.
Míg számos vizsgálatot kell még levezényelni ahhoz, hogy jobban megismerhessük a növények jelző- és válaszadó rendszereit, az biztos, hogy a növények sokkal komplexebb viselkedésmintákra képesek, mint ahogy azt korábban gondoltuk.