2009. november. 12. 21:30 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. november. 12. 22:14 Tech

Megbuktatná a szoftver Churchillt legjobb beszéde miatt

Angliában kipróbálták azt a számítógépes osztályozó programot, amelyet Amerikában már néhol használnak online vizsgáztatáshoz. A szoftver csúfos kudarcot vallott a brit kísérleti stádiumban, hiszen minősítése szerint Churchill egyik leghíresebb beszéde "átlag alatti", Hemingway szövegrészlete "gondatlan", William Golding világhírű műve, A legyek ura pedig "egyenetlen".

Sir Winston Churchill egyik leghíresebb beszéde ("Ez volt a legnagyszerűbb pillanatuk") nagyon rossz osztályzatot kapott volna egy számítógépes programtól, amelyet most próbálnak ki Angliában, hogy iskolai dolgozatokat minősítsenek vele. Pedig a szónoklat szerepel a magyarul is kiadott A XX. század nagy beszédei című kötetben, amelyet Brian MacArthur állított össze.

Bár ez a felszólalás nem annyira híres, mint amelyikben vért, verítéket és könnyeket ígért a brit miniszterelnök 1940. május 13-án, éppen a retorika szakértője, MacArthur szerint Churchill talán legemlékezetesebb háborús beszéde volt. Itt nevezte a kormányfő angliai csatának a hamarosan bekövetkező eseményeket, ezért angolul sokszor Battle of Britain-beszédnek is hívják ezt a felszólalást.

A szoftver azonban a Daily Mail szerint átlag alattinak minősítette Churchill szónoklatát, amelyet 1940. június 18-án mondott el a parlament előtt. Az alsóházi beszédet négy órával később a rádió is sugározta. Churchill beszédére azután került sor, hogy Hitler seregei már felmorzsolták a francia ellenállást, június 10-én pedig a francia kormány elhagyta Párizst. Június 16-án Pétain marsall alakított (német kollaboráns) kormányt.

A kifogásolt részlet

A vizsgáztató számítógép előtt az "Ez volt a legnagyszerűbb pillanatuk"-beszédnek az alábbi részlete is megbukott például: "A franciaországi csata, ahogy Weygand tábornok hívta, véget ért. Az angliai csata most kezdődik. A keresztény civilizáció léte múlik ezen a csatán. Saját létünk múlik ezen a csatán, birodalmunk és régóta fennálló intézményeink sorsa múlik ezen a csatán. Az ellenség felénk fordítja minden dühét és erejét."

Churchill a teheráni konferencián

Ám a számítógép szerint Churchill túl sokszor ismételt meg bizonyos szavakat, és helytelenül használta némelyiket. A program képtelen volt például felismerni, hogy a beszédben a "might" szó ezúttal nem segédigei, hanem főnévi szerepben tűnik fel, "erő, képesség, hatalom" jelentéssel, az idézett szövegrészlet utolsó szava a magyar fordításban, angolul az ellenség ereje (might of the enemy) kifejezésben szerepel.

Megbukott volna Golding és Hemingway is

Az úgynevezett "e-assessment" (e-értékelés) során a tanulók online vizsgáznak, és munkájukat a számítógépek értékelik ki. David Wright, a brit oktatási vizsgaintézet (CIEA) főigazgatója a most kipróbált program hibáit emelte ki a nyilvánosság előtt. Wright egy konferencia után elmondta: a szoftver nem képes az emberi érzelmek kezelésére, feldolgozására.

A CIEA tesztelte a programot egy William Golding-idézettel is. A legyek urából vett részletet a program "pontatlannak" és "egyenetlennek" minősítette. Hemingway Valami véget ér című művének kiragadott mondatait pedig stílusában gondatlannak tartotta a szoftver.

Mindezek után a brit szakértők megállapították: a számítógépes kiértékelés inkább csak feleletválasztós teszteknél alkalmazható.