Túl sok részeg éjszakát fognak randidrogokra, állítja egy új kutatás
Az utóbbi időben világszerte elszaporodtak a randidrogokkal - többek között a rohypnollal és a GHB-vel - kapcsolatos rémhírek. Brit kutatók szerint azonban mindössze városi legendáról van szó: a nők egy része így próbálja maga és környezete számára elfogadhatóvá tenni azt, amit részegen, bedrogozva megtett, de józanul már szégyell.
A Kenti Egyetem több mint 200 diákkal végzett tanulmányából az derül ki, hogy nagyon sok fiatal nő tulajdonítja randidrogoknak a "rosszul végződött estét", pedig vélhetően csak a nagyon erős alkoholos befolyásoltság tehet a szerencsétlen végkimenetelről. Egyesek kezelhetetlenül és felelőtlenül viselkednek, ha sokat isznak, állítják a kutatók - a fiatal lányok pedig annyira félnek a randidrogoktól, például a GHB-től vagy a rohypnoltól, hogy egy szexuális zaklatás esetében sokkal veszélyesebbnek tartják őket a részegségnél vagy éppen annál, hogy egyedül menjenek haza éjszaka.
A British Journal of Criminology szaklapban megjelentett tanulmányból kiderül: a megkérdezettek háromnegyede sokkal jelentősebb tényezőnek tartja az "italszennyezést" a drogoknál vagy a részegségnél, a megkérdezettek fele pedig azt állítja: ismer is olyan lányt, akit ilyen módon használtak ki. A kutatók a rendőrség véleményére is hivatkoznak, akik azt állítják: nagyon kevés esetben találnak bizonyítékot arra, hogy a nemi erőszak áldozatait ilyen módon tették volna védekezésképtelenné. Több ezer vérvizsgálat során az alkoholfogyasztáson kívül más szerek is tehettek a lányok ellenkezésképtelen állapotáról, de ezek legtöbbször utcai drogok vagy vényre kapható gyógyszerek.
Dr. Adam Burgess szociológus azt is elmondta: kényelmesebb védekezési mechanizmus sok lány számára az, ha randidrogokra fogja az alkohol hatását, az ilyen esetekről született történetek sokszor túlságosan egzotikusak ahhoz, hogy minden pontjuk igaz legyen. A "szennyezett" italok miatti félelem miatt a lányok már a mosdóba is magukkal viszik italaikat, illetve csak dobozolt italokat kérnek ki a pultokból, és sokkal jobban figyelnek egymásra egy számukra veszélyeztetett környezetben. Érdekes lenne azt is megfigyelni - mondja Dr. Sarah Moore, a tanulmány mögött álló másik kutató -, hogy nem a szülők tehetnek-e a randidrogok növekvő használatáról elterjedt városi legendáról. Ezzel ugyanis lehetőségük van arra, hogy leülhessenek gyermekeikkel beszélgetni az ivás és a szex veszélyeiről.