Nem kell víz a földönkívüli élethez
Charles Darwin evolúciós teóriája segíthet a földönkívüli élet megtalálásában - erről a NASA asztrobiológusa, John Baross beszélt a brit Telegraph beszámolója szerint.
Dr. John Baross asztrobiológus abból az alkalomból beszélt a NASA Ames Kutatóközpontjában, Kaliforniában, hogy Darwin egyik fő műve, A fajok eredete 150 éve jelent meg. A NASA szakértője elmondta, hogy a darwini evolúciós elmélet az élet hajtóereje lehet az egész világegyetemben. Ennek az elméletnek az előrejelzéseit fel lehet arra is használni, hogy hol keressék a mai tudósok a földönkívüli élet nyomait. E teória alapján be lehet besorolni az élet felderítésekor szóba jöhető bolygókat.
Baross úgy véli, hogy a Kepler Űrteleszkóp küldetése mindezt a kutatást még izgalmasabbá teszi az asztrobiológia számára. Szerinte a következő 5-10 évben olyan felfedezések történnek majd, amelyek nyomán Darwinéhoz hasonló, alapvető elméletek születhetnek.
A NASA kutatója szerint ugyanis az eddigi elméletek a Föld tulajdonságaiból indultak ki, ám a földönkívüli élet nem feltétlenül ilyen. Víz, szénalapú szerves molekulák és egy energiaforrás szükséges a földi élethez. Ez az energiaforrás lehet vegyi alapú, de napenergián nyugvó is. Ugyanakkor a földönkívüliek esetleg más energiaforrásokat is felhasználhatnak, és talán a víz sem létszükséglet. Elképzelhető Baross szerint például valamilyen más, szerves oldóanyag is, amely segítheti az élet kialakulását. Az ilyen anyagok akár mínusz 100 Celsius fokon is megőrizhetik folyékonyságukat.