2009. október. 19. 15:25 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. október. 19. 14:47 Tech

Lézerrel írhatjuk az agyba a rossz emlékeket

Brit kutatók megtalálták a módját annak, hogy miként lehet rossz emlékeket írni lézerrel az agyba. Egyelőre csak legyek idegrendszerét tudták így módosítani, azt azonban már látjuk, hogy az agy mely sejtjei felelősek a rossz emlékekért - írja a BBC.


Gero Miesenbock és kutatótársai az Oxfordi Egyetemen végezték kutatásaikat az ún. asszociatív tanulás témakörében, arról a folyamatról, amely során új kapcsolat alakul ki az agyban egy inger és a rá adott válasz között. Ilyen például az, amikor egyes állatok megtanulják: egy bizonyos szag egy ragadozó közelségét jelzi és előre is vetíti, hogy valami fenyegető következik.

A legyek idegrendszerében tizenkét olyan neuront fedeztek fel, olvasható a Cell szaklapban publikált tanulmányban, amely ezen folyamatokért felelős, ugyanakkor ugyanezen idegsejtek felelősek a dopamin nevű, kvázi sejtről sejtre ugró jelként funkcionáló vegyület előállításáért is. Miesenbock és csapata ezen idegsejteket változtatta meg - minden egyes neuron egy új receptort kapott, amit az ATP, a sejten belüli legkisebb energiaátvivő egység aktivál.

A kísérlet során egyes legyek agyába fényérzékeny vegyületbe zárt ATP-t injektáltak, majd erre lézert irányítottak, a lézervillanás közben pedig egyidejűleg egy szagingert is megindítottak. A lézer hatására a fényérzékeny vegyület szabadjára engedte az ATP-t, ami kapcsolatban lépett a módosított agysejtekkel - ennek hatására pedig "bevésődött" az új emlék. A legyeket ezek után beengedték egy üvegcsőbe, amely középen két irányba ágazott szét - mindkét ágból különböző szaganyag áradt, amelyből az egyik a lézerimpulzussal egy időben beindított minta volt. Értelemszerűen a mesterséges rossz emléket kapott legyek a másik szaganyagot árasztó csövet választották.

Mindez, mondják a kutatók, segíthet abban, hogy rájöjjünk: hogyan tanulnak hibáikból az egyes állatok és emberek, valamint hogyan alakulnak ki az egyes emlékek. Miesenbock azt is elmondta: számításai szerint az emberek agya ebben a tekintetben nem működik eltérően a legyekétől.

hvg360 Lenthár Balázs 2024. december. 26. 19:30

Hősök vagy gonosztevők: Veronai Detre, a magyar krónikairodalom első főgonosza, aki bedöntötte a hun birodalmat

A középkori magyar krónikaírók elfogadták az egyébként máig nehezen bizonyítható hun-magyar kontinuitás elméletét, így a Képes Krónika, illetve Kézai Simon munkája és Thuróczy János krónikája is a hunok történetével indul. Ezekben visszatérő szereplő egy bizonyos Veronai Detre, aki folyamatosan a hunok ellen intrikál és végül az ő érdeme lesz, hogy Attila király fiai egymás ellen fordulnak. De ki volt valójában Veronai Detre és mit lehet róla tudni a krónikák megállapításain túl?